Grzywna za futro

i

Autor: Śląska KAS

Trendy

Pierwsze na świecie futro... roślinne. Co to oznacza dla branży modowej?

2024-02-16 9:35

Koniec futer zwierzęcych? Powstał pierwszy taki wyrób, ale w stu procentach roślinny! Producentem tego wyjątkowego materiału jest BioFluff, zaprezentował swoją technologię na kopenhaskim tygodniu mody. Czy takie futra już na stałe zagoszczą na wybiegach?

Podczas kopenhaskiego tygodnia mody jesień-zima 2024 duńska marka Ganni zaprezentowała nową, ekologiczną wersję swoich torebek Bou, które dotąd produkowane były ze skóry zwierzęcej. We współpracy z firmą BioFluff powstała torebka stworzona z materiału o nazwie Savian, składającego się z włókien pokrzywy, konopi i lnu. Materiał opracowany przez BioFluff powstaje bez dodatku tworzyw sztucznych i jest barwiony naturalnie - relacjonuje "Rzeczpospolita". Czy to koniec ery prawdziwych futer?

Pomimo tego, że nie przeprowadzono jeszcze pełnej analizy materiału, to już teraz wiadomo, że generuje on znacznie mniej emisji niż futra z tworzyw sztucznych. Co więcej, wyprodukowany materiał generuje także mniej odpadów w postaci mikroplastiku. 

Futro roślinne. To będzie hit?

Co ciekawie mogłoby ulec rozkładowi w przemysłowej kompostowni w ciągu „kilku tygodni". Mało tego, producent roślinnego futra oferuje jeszcze drugi materiał. Mowa o Celium, czyli materiale produkowanym z odpadów spożywczych, którego odżywiają bakterie, wytwarzające biodegradowalną celulozę, którą można wykorzystać do wytworzenia materiału skóropodobnego - wyjaśnia "Rzeczpospolita". Z tego materiału mają powstawać torebki.

Dodajmy, że Celium można poddawać takim samym procesom, jak futra zwierzęce, czyli farbowanie i garbowanie. Z kolei tę alternatywę dla skóry stworzyła hiszpańska firma Polybion zajmującą się biomateriałami.

Trzecią i ostatnią roślinną opcją, którą marka Ganni zaprezentowała na kopenhaskim tygodniu mody, była torebka wykonana z Oleatexu, czyli skórzanej alternatywy wykonanej z odpadów oliwnych i materiałów pochodzących z recyklingu! Jak relacjonuje "Rzeczpospolita", ten nowy materiał został wyróżniony w kategorii zrównoważonego rozwoju w ubiegłorocznym konkursie V-Label Awards.

Marka Ganni od dawna eksperymentuje z ekologicznymi materiałami. Spółka zobowiązała się także, że zrezygnuje z produkcji ubrań i akcesoriów ze skóry zwierzęcej. Czy konsumenci pokochają nowe eko-torby od Ganni?

Hodowali jenota Yuna na futro, gdy zachorował wyrzucono go
Listen on Spreaker.