Plaga kleszczy w Wielkopolsce

i

Autor: Canva / Nadleśnictwo Turek/Facebook (screenshot) W Wielkopolskich lasach już w marcu występuje plaga kleszczy

ZWIERZĘTA

Plaga kleszczy w wielkopolskich lasach. Nie pomagają nawet nocne przymrozki!

2025-03-21 8:51

Mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu moglibyśmy mieć pewność, że o tym czasie w lasach nie napotkamy na pewno kleszczy. Teraz nie jest to niestety takie oczywiste. Przez łagodne zimy, albo ich brak i niewystępowanie siarczystych mrozów, mamy do czynienia z całoroczną plagą tych zwierząt czyhających na naszą krew. Dowodem na to jest filmik po wizycie leśnika w jednym z wielkopolskich lasów.

Kleszcze w wielkopolskich lasach

Brak mroźnych i śnieżnych zim, czy brak naturalnych wrogów w lasach i na łąkach powoduje, że kleszcze, dotąd widywane od maja do sierpnia w lasach, teraz są spotykane coraz częściej także w okresie jesiennego grzybobrania, a nawet zimą. Nawet w marcu można je bez problemu napotkać. Dlatego warto mieć się na baczności i odpowiednio się ubrać, oraz zabezpieczyć przed nimi nasze zwierzęta, z którymi idziemy do lasu.

Kleszcze to codzienność leśniczych?

Mimo stosunkowo niskich temperatur nad ranem, nawet w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, jeśli wybieramy się do lasu, powinniśmy uważać. Jeden z leśników z Nadleśnictwa Turek, rutynowo wybrał się na spacer po lesie. To, co zobaczył po wyjściu z niego na nogawkach swoich spodni mrozi krew w żyłach. To dziesiątki kleszczy, szukających miejsca do pobrania od nas krwi. 

Zobaczcie nagranie udostępnione przez Nadleśnictwo Turek autorstwa pana Piotra Pietrzaka na Facebooku

Jak uchronić się przed ukąszeniem kleszcza?

Jeśli chodzi o nasze wyjście do lasu, czy na łąkę, powinniśmy ubrać się odpowiednio. Niezależnie, czy to wczesna wiosna, czy środek lata. Powinniśmy mieć zakryte możliwie całe ciało. Warto mieć wysokie, pełne buty na sobie, skarpetki nasunięte na nogawki długich spodni. Powinniśmy mieć także koszulki, czy bluzki z długim rękawem, a na głowie czapkę, lub kapelusz. Najlepiej, by te ubrania były jasne, tak by móc w łatwy sposób, jeszcze w lesie, czy na łące dostrzec kleszcza na swoim ubraniu. Powinniśmy także zadbać o ochronę naszych psów, w trakcie spacerów z nimi, gdyż kleszcze z nich mogą przenieść się na nas. Służą do tego specjalne obroże, ale także tabletki, oraz krople.

Nowe gatunki kleszczy w Wielkopolsce

Jesienią pisaliśmy o nowym gatunku kleszcza, który zaczął pojawiać się w Wielkopolskich lasach, który przywędrował z Europy Południowej i Afryki. Przenosi on choroby dotąd nieznane w Polsce. - Kleszcze Hyalomma, czyli kleszcze wędrowne pochodzące z Europy Południowej i Afryki są ostatnio dość często u nas widywane. I były już trzy miejsca w Wielkopolsce, gdzie były tego lata znalezione. - mówiła jesienią reporterowi Radia Eska Poznań dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobaczcie zimowe zdjęcia z Lasku Marcelińskiego w Poznaniu

Poznań Radio ESKA Google News