Dramat na poznańskich Jeżycach

i

Autor: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Wydarzenia

Po wybuchu przy Kraszewskiego prezydent zapowiada kontrole miejskich budynków

2024-09-03 12:54

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zlecił kontrolę w kamienicach, które należą do miasta, a w których prowadzone są usługi. - Sprawdzimy, czy prowadzona w nich działalność nie jest ryzykowna lub niebezpieczna dla lokatorów – zapowiedział Jaśkowiak.

Trwa rozbiórka budynku przy Kraszewskiego. Będą kontrole w innych kamienicach

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia. W trakcie akcji zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne, które też zostały ranne. W poniedziałek rozpoczęła się rozbiórka spalonej kamienicy.

W poniedziałek na konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że „priorytetem jest przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie poszkodowanych”.

- Bardzo istotne jest także to, by prace rozbiórkowe mogły być przeprowadzone w jak najkrótszym terminie, by lokatorzy sąsiednich kamienic mogli wrócić do domów. Zdaję sobie sprawę, że przepisy często nie nadążają za rzeczywistością. Dlatego zleciłem kontrolę w kamienicach, które należą do miasta, a w których prowadzone są usługi. Sprawdzimy, czy prowadzona w nich działalność nie jest ryzykowna lub niebezpieczna dla lokatorów– zapowiedział Jaśkowiak.

Dodał, że miasto zaoferowało także pomoc prawną przy postępowaniu spadkowym dotyczącym właściciela spalonej kamienicy, z którym od lat nie ma kontaktu. Miejskie budynki zostaną też skontrolowane; sprawdzane będzie, czy znajdują się w nich sprawne czujki dymu.

Decyzję o rozbiórce spalonej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania wydał w minioną środę. W piątek „Gazeta Wyborcza” informowała o problemach zarządcy budynku z firmą ubezpieczeniową, dotyczących uzyskania pełnej kwoty odszkodowania, które miało pokryć całość prac. W sobotę podano, że rozbiórka spalonej kamienicy jednak ruszy.

Wsparcie dla osób poszkodowanych cały czas płynie

Urząd Miasta Poznania poinformował w poniedziałek, że miasto cały czas wspiera osoby poszkodowane w pożarze kamienicy. Wypłacane są zasiłki - jak wskazano - do tej pory w łącznej kwocie ponad 53 tys. zł. Wydawane są też bony żywnościowe i towarowe, dwie rodziny otrzymały również świadczenie na wyprawki szkolne.

Miasto udzieliło poszkodowanym interwencyjnej pomocy mieszkaniowej w hotelu przy ul. Łozowej. Mieszkańcom spalonej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 zostaną przedstawione oferty najmu lokali komunalnych.

- Cały czas zapewniane jest wsparcie psychologiczne, specjaliści dyżurowali nie tylko przy ul. Łozowej, ale także na miejscu zdarzenia. Wsparciem służy również Miejski Punkt Interwencji Kryzysowych - miejsce, w którym osoby poszkodowane w nocnym pożarze mogą znaleźć indywidualne wsparcie psychologiczne. Znajduje się przy ul. Pamiątkowej 28, nr tel.: 509 111 508 lub 516 183 943, adres mailowy: pik@m.poznan.pl. Pracują tam specjaliści, którzy niosą wsparcie bezpłatnie i całodobowo, osobiście, telefonicznie lub mailowo – podał magistrat.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przygotował także preferencyjne warunki dla przedsiębiorców, którzy po pożarze na ul. Kraszewskiego nie mogą obecnie prowadzić działalności gospodarczej.

Trwa rozbiórka spalonej kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12