Politechnika Poznańska

i

Autor: Politechnika Poznańska/Facebook

Technologie

Politechnika Poznańska z kosmiczną współpracą

2025-04-07 8:00

Polska Agencja Kosmiczna zacieśnia współpracę z politechniką poznańską. Równocześnie uczelnia oficjalnie rozpoczyna dwa nowe projekty kosmiczne.

Rozwiązania z Poznania mogą pomóc w misjach kosmicznych

Esa Phi Lab będzie skupiał się na wsparciu przedsiębiorców z innowacyjnymi pomysłami dla branży kosmicznej. Natomiast Esa Spaceship pozwoli studentem z całej Europy odbywać półroczne staże na Politechnice Poznańskiej.

- Chodzi o to, żeby sprawdzić algorytmy w takich misjach analogowych. Czy na przykład chcemy się dobrze lokalizować na księżycu, chcemy unikać kolizji z jakimiś głużami, czy na przykład nie chcemy utknąć w głębokim piasku, no to wszystko będziemy tutaj próbowali się dowiedzieć, jak to zrobić zanim polecimy na księżyc - powiedział nam koordynator projektu ESA Spaceship, Krzysztof Walas​.

Dzięki porozumieniu z Polską Agencją Kosmiczną polepszy się współpraca uczelni z Europejską Agencją Kosmiczną i NASA, czego efektem będzie wysłanie w przestrzeń rozwiązań technicznych z Politechniki Poznańskiej.

- Dla Politechniki to jest ciągły rozwój, ciągła dynamika, bardzo ciekawy kierunek rozwoju, który rozpoczynaliśmy już kilkadziesiąt lat wstecz, bo niemal 20 lat temu. Jest rozwijana technologia kosmiczna i technologie lotnicze, które są komplementarne, ale przede wszystkim też nowe technologie, automatyka, robotyka, przestrzeń też oczywiście wizualizacji, technologie również teleinformacyjne, czyli 5G, 6G, więc jest potencjał, a dumą napawa to, że mamy dwa bardzo ważne projekty Europejskiej Agencji Kosmicznej - mówi rektor uczelni Teofil Jesionowski.

Już teraz uczelnia zapowiada wysłanie swoich technologii na orbitę. Na projekty przeznaczone są dziesiątki milionów euro.