Trwa grzybobranie w lasach regionu radomskiego

i

Autor: pixabay

Wydarzenia

Poszli na grzyby i zabłądzili w lesie. Wielkopolska policja apeluje!

2024-10-04 19:03

Grzybobranie jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Pamiętajmy że i w tej sytuacji musimy mieć na uwadze potencjalne zagrożenia. Wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Wielkopolskie: poszli na grzyby i zgubili się w lesie

W tym tygodniu dwukrotnie do złotowskiego Dyżurnego wpływały informacje o zagubieniach osób w lesie, które wyszły zbierać grzyby.

Pierwsze zdarzenie miało miejsce w środę (2.10) przed godziną 19. Zaniepokojona rodzina powiadomiła, że ojciec senior wyjechał motorowerem na grzyby i od kilku godzin nie mogą nawiązać z nim kontaktu. Podejrzewali że mężczyzna mógł zagubić się w lesie. Po wielu próbach, nawiązano kontakt telefoniczny. Mężczyzna poinformował, że jest w lesie, ale stracił orientację i nie wie gdzie pozostawił swój pojazd oraz nie wie w którym kierunku ma się udać. W trakcie prowadzonych rozmów nakierowano mężczyznę i wskazano możliwą drogę. Po około godzinie zagubiony mieszkaniec Krajenki odnalazł motorower i mógł wrócić do miejsca zamieszkania.

Drugie ze zgłoszeń, na stanowisko kierowania wpłynęło (3.10) również przed godziną 19. W tym przypadku rodzina powiadomiła, że mieszkaniec Krajenki około godziny 8 wyjechał do lasu na grzyby i do momentu zgłoszenia nie powrócił do domu. Nie posiadał przy sobie telefonu komórkowego oraz stosownego ubrania.

Na grzyby do lasu zabierzmy także głowę!

Z uwagi na realne zagrożenie życia i zdrowia, do działań poszukiwawczych skierowano grupę policjantów, przewodnika z psem służbowym, Ochotników z OSP i Strażaków z PSP Złotów. W trakcie sprawdzania duktów leśnych w zaroślach zauważono mężczyznę, który zbłąkany próbował przejść przez gęste krzaki. 76-letni mężczyzna był zmarznięty i wyczerpany. Oświadczył mundurowym,że od około 10 godzin błądził po lesie, z każdą chwilą tracąc nadzieję że uda mu się odnaleźć swój pojazd. Widząc błyski świateł radiowozu podążał za nimi. Zagubionemu udzielono niezbędnej pomocy, a następnie przekazano pod opiekę rodzinie.

Te dwa zdarzenia pokazują, jak potencjalnie niebezpieczną sytuacją może być zwykła wyprawa do lasu na grzyby, dlatego ważnym elementem jest zabranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego, który w takiej sytuacji może uratować życie.

Te grzyby rosną w sezonie letnim. Grzybobranie 2024