- W Poznaniu systemy RedLight zarejestrowały 2170 przypadków wjazdu na czerwonym świetle w pierwszej połowie 2025 roku, a urządzenia znajdują się m.in. na ul. Roosevelta, Zwierzynieckiej i Święty Marcin.
- W skali kraju system CANARD zarejestrował 324,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości, a systemy RedLight odnotowały 51,6 tys. wykroczeń związanych z wjazdem na czerwonym świetle.
- Najwięcej wykroczeń związanych z wjazdem na czerwonym świetle odnotowano w Warszawie (14 861), Łodzi (3119) i Poznaniu (2170).
- GITD planuje rozbudowę systemu kontroli drogowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy do połowy 2026 roku.
- Więcej informacji znajdziesz na eska.pl
Fotoradary w Poznaniu w akcji. Który radar jest najbardziej aktywny?
W Poznaniu działają systemy RedLight, które wychwytują kierowców łamiących przepisy na sygnalizacji świetlnej. Tylko w pierwszych sześciu miesiącach 2025 roku zarejestrowały one 2170 przypadków wjazdu na czerwonym świetle. Urządzenia rozmieszczone są m.in. na ul. Roosevelta, ul. Zwierzynieckiej oraz ul. Święty Marcin.
To właśnie te lokalizacje znalazły się na liście Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego jako jedne z bardziej aktywnych punktów w kraju. Choć wyniki z Poznania nie są rekordowe, pokazują, że nawet w centrum miasta kierowcy nadal lekceważą sygnalizację świetlną – a to może się skończyć nie tylko mandatem, ale i utratą prawa jazdy.
Gdzie fotoradary łapią najwięcej kierowców?
W skali kraju aż 461 fotoradarów systemu CANARD zarejestrowało łącznie 324,5 tys. przypadków przekroczenia prędkości. Najwięcej wykroczeń odnotowano w Warszawie – liderem jest tam urządzenie, które w pół roku zanotowało 5631 naruszeń. Za nim znalazły się Bieruń (5412), Łódź (4527) oraz inne lokalizacje w stolicy.
Równie skuteczne są systemy odcinkowego pomiaru prędkości. 70 takich urządzeń wykryło łącznie 263,8 tys. wykroczeń. Rekordzistą okazał się odcinek autostrady A4 na Dolnym Śląsku – między Kostomłotami a Kątami Wrocławskimi – z aż 24 585 naruszeniami. W czołówce znalazły się także Wyszków, Katowice i Zabrze.
Mandaty nie tylko za prędkość
Systemy RedLight, monitorujące wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle, odnotowały w pierwszym półroczu łącznie 51,6 tys. wykroczeń. Najwięcej w Warszawie (14 861), Łodzi (3119), Poznaniu (2170), Krakowie (1943) i Kielcach (1786). To dowód na to, że nie tylko prędkość, ale także lekceważenie podstawowych zasad ruchu drogowego pozostaje problemem.
Pięć urządzeń RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych wykryło łącznie 4200 przypadków ignorowania czerwonego światła. Najwięcej takich sytuacji było w Warszawie (ul. Cyrulików) i we Wrocławiu (ul. Średzka i Szczecińska). Najmniej – w Chełmcach (163 przypadki).
Choć do tej pory nie zamontowano nowych urządzeń w ramach systemu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy, GITD zapewnia, że projekt będzie gotowy do połowy 2026 roku. To oznacza, że liczba kontroli drogowych może jeszcze wzrosnąć.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
10 fotoradarów z największą liczbą wykroczeń w Wielkopolsce!
