O historii tej wyjątkowej produkcji można przeczytać w mediach społecznościowych Portu Lotniczego Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego.
Pierwszy polski film lotniczy był kręcony na naszym lotnisku! Gwiaździsta eskadra, to niemy film batalistyczny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, którego premiera odbyła się 10 kwietnia 1930. Opowiadał on historię amerykańskich pilotów, którzy walczyli po polskiej stronie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku - napisano.
Z innych źródeł dowiedzieliśmy się, że pomimo iż "Gwiaździsta eskadra" była największą produkcją zrealizowaną w Polsce przed II wojną światową, to pozostało po niej zaledwie garść fotosów, kilka recenzji i artykułów. Po II wojnie światowej zniknęła bez śladu, stając się jedną z legend polskiego kina.
"Gwiaździsta eskadra" - potężna produkcja, która powstała w Poznaniu
Portal culture.pl opublikował obszerny tekst o poznańskiej produkcji. Zdjęcie do filmu ruszyły w 1929 roku w Poznaniu, a za produkcję odpowiadała wytwórnia "Klio-Film".
Film był ogromnym przedsięwzięciem i powstał m. in. dzięki pomocy państwa, a dokładnie – wojska. Podczas przygotowań, na płycie lotniska Ławica w Poznaniu zebrano niemal 200 maszyn lotniczych, a w nieodległym Biedrusku, na wojskowym poligonie zorganizowano manewry wojskowe będące częścią przygotowań do zdjęć filmowych.
- Także miasto Poznań wyciągnęło do twórców pomocną dłoń, udostępniając na potrzeby filmu Halę Przemysłu Ciężkiego PeWuKi , która pełniła funkcję atelier, w którym zbudowano dekoracje części lwowskich mieszkań - relacjonuje portal. Tym samym dowiedzieliśmy się, że w rolach statystów wystąpili żołnierze garnizonu w Poznaniu, a kawalerzystów z sowieckiego oddziału Siemiona Budionnego zagrali ułani z 15. Pułku Ułanów Poznańskich. To jednak nie wszystko! Prócz nich w filmie występowali żołnierzy 57. i 58. Pułku Piechoty, 7 Dywizjon Artylerii Konnej i 3 Pułk Lotniczy z poznańskiej Ławicy. Chyba do czasu "Faraona" Kawalerowicza tak wielu żołnierzy nigdy nie występowało w polskim filmie.
Jest to wspaniały kawałek historii, ale niestety nie zachował się ani jeden fragment filmowego dzieła. Żadna taśma filmowa nie przetrwała do naszych czasów. Rosjanie po 1945 roku zniszczyli lub wywieźli wszystkie kopie nagrań.