Hotel Merkury

i

Autor: Wikipedia Commons

Miasto

Poznański hotel obchodzi 60 urodziny. To kultowe miejsce dla miasta

2024-06-14 11:19

Jeden z pierwszych, powojennych symboli luksusu. Tak często określa się hotel Merkury. Jego powstanie jest ściśle powiązane z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, miał służyć jako nocleg dla tego miejsca. W tym roku obchodzi 60 urodziny!

Hotel Merkury. To historyczne miejsce dla miasta

Dlaczego w ogóle hotel Merkury powstał? Jest to ściśle związane z rozwojem w latach 50 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Miejsce było wówczas jedynym dla Polski oknem wystawowym na świat. Swoje pawilony na targach posiadały ZSRR, USA, RFN, NRD czy komunistyczne Chiny. To właśnie w tym miejscu Polacy pierwszy raz zobaczyli Coca-Cole czy model Sputnika. Ówczesna infrastruktura hotelowa w Poznaniu nie nadążała za rozrastającymi się targami, w związku z tym pojawiła się potrzeba zbudowania nowego hotelu i tak narodził się pomysł na powstanie Merkurego. 

Poznański hotel z paryską inspiracją

Projekt hotelu sporządzili poznańscy architekci Jan Cieśliński, Henryk Grochulski i Jan Węcławski. Ich główną inspiracją dla Merkurego była siedziba UNESCO w Paryżu, która powstała dosłownie kilka lat wcześniej, w 1958 roku. Początkowo hotel zapewniał swoim gościom 650 miejsc noclegowych, w pokojach jedno- i dwuosobowych. Był trzecim polskim obiektem, który otrzymał kategorię Lux. Słynna stała się także hotelowa restauracja i cukiernia. Słodycze, a w szczególności ulubiony przysmak poznaniaków, czyli rogale świętomarcińskie, do dziś są jedną z hotelowych atrakcji. 11 listopada pod hotelem wciąż ustawiają się tłumy, chcące spróbować lokalnej słodkości.

Godne uczczenie 60 urodzin 

Z okazji 60 urodzin Hotelu Merkury zorganizowano szereg atrakcji dla gości hotelu, których zwieńczeniem była uroczysta gala jubileuszowa. W trakcie imprezy premierowo wyświetlono historyczny film dokumentalny. W lobby i przestrzeni konferencyjnej hotelu na odwiedzających czeka wystawa przedstawiająca dzieje tego kultowego miejsca. Zapowiedziano również powstanie książki poświęconej historii Merkurego.

Byliście na pikniku według Bridgertonów? Znajdźcie się na naszych zdjęciach!

Murator Remontuje: Malowanie boazerii – metamorfoza przedpokoju
Materiał sponsorowany

Quiz. Znasz Poznań? Czy po jednym zdjęciu, będziesz w stanie wskazać co to za miejsce?

Pytanie 1 z 10
Gdzie zrobiono to zdjęcie?
zdjęcie