Ostrów Tumski Poznań

i

Autor: Pixabay

Ciekawostki

Skąd się wzięła nazwa Poznań? Poznałem tą historię i jestem w szoku!

Nazwy miast, miejscowości, jak i imion czy nazwisk są często bardzo tajemnicze, ale prawie zawsze coś znaczą. Tak jest też z nazwą miasta Poznań. Stolica Wielkopolski, miasto, w którym urzędowali pierwsi polscy władcy ma wbrew pozorom trudniejszą do rozszyfrowania historię, niż nam się wydaje. Dlaczego?

Skąd się wzięła nazwa Poznań?

Poznań to jedno z najstarszych polskich miast. To tu znajdują się szczątki pierwszych władców Polski - Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Powstanie grodu datuje się na X wiek. Więc to wtedy musimy datować pochodzenie nazwy, która najprawdopodobniej nie wywodzi się od słowa "poznaj", a od imienia.

Miasto Poznana lub Poznamira?

Prawdopodobnie nazwa "Poznań" wywodzi się od imienia jego założyciela - Poznana, lub Poznamira, stąd tłumaczenie - miasto Poznana, lub Poznamira. Zapisywano pierwotnie je w ten sposób: Poznanjь gród. Później usunięto literę "j" i to litera "n" została zmiękczona, skąd do dzisiaj znana nazwa - Poznań.

Poznań dawniej

W formie łacińskiej możemy przeczytać o Poznaniu, jako Posnania, czy Poznan. W latach zaborów Poznań był niemieckim Posen. To różnorodne miasto ma bogatą tradycję i historię, którą warto poznać samemu i zobaczyć jakie to miasto jest i co warto tutaj zobaczyć.

Zobaczcie, jak wygląda zielona strona Poznania

Poznań to miasto muzycznych doznań. Oto najważniejsze zespoły ze stolicy Wielkopolski

Rozpoznasz Poznań sprzed 100 lat? Co to za miejsca?

Pytanie 1 z 10
To zdjęcie sprzed prawie stu lat. Co przedstawia?
Tak wyglądały Międzynarodowe Targi Poznańskie w latach 30-tych XX wieku!