Miejska legenda symbolem Poznania
Małe trykające się koziołki to nieodłączny element Poznania, a zarazem wizytówka miasta. Zgodnie z miejską legendą dwa białe koziołki uciekły z nadwornej kuchni, w której miały być przygotowane jako danie na wieczornej uczcie. W swojej ucieczce przystanęły w okolicy miejskiego ratusza i zaczęły trykać się na oczach wojewody i jego gości. Zgromadzonych widok ten rozbawił na tyle, że koziołki na zawsze wpisały się w kulturę miasta i zostały symbolem Poznania.
Pomnik koziołków upamiętniający miejską legendę oficjalnie miał swoje odsłonięcie latem 2002 roku. Zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy mogą wiec go podziwiać już przeszło dwie dekady. Autorem rzeźby „Koziołków”, która stoi przed urzędem miasta, jest rzeźbiarz Robert Sobociński, a pomysłodawcą pomnika Juliusz Kubel, publicysta, popularyzator gwary poznańskiej, a w przeszłości także radny Miasta Poznania.
Gdzie można spotkać poznańskie koziołki?
Przez 20 lat pomnik koziołków kilka razy zmieniał swoją lokalizację. Początkowym miejscem zamontowania pomnika był skwer przy placu Kolegiackim. W 2019 roku w wyniku remontu placu Kolegiackiego koziołki zostały przeniesione do parku Chopina. W marcu 2021 roku rzeźba wróciła na swoje pierwotne miejsce, gdzie może być podziwiana przez turystów i chętnie przez nich fotografowana.