Wielkopolska okresu międzywojennego. Tak wyglądało wówczas życie
Poznań i cała Wielkopolska mocno zmieniły się od lat 20. i 30. do czasów obecnych. Najpierw w naszym kraju toczyła się druga wojna światowa, a następnie Polacy zmagali się z długimi latami PRLu. To wszystko wpłynęło na to, że wygląd miast i miasteczek z naszego województwa uległ dużym zmianom. Trzeba przyznać, że klimat okresu międzywojennego był wyjątkowy i trudny do podrobienia.
Wielkopolska lat 20. i 30. Wszystko dzięki Narodowemu Archiwum Cyfrowemu
Skany fotografii z okresu międzywojennego znajdziemy na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Nie brakuje tam fotografii wielkopolskich miejscowości. Dzięki temu możemy zobaczyć jak przed II wojną światową wyglądały Poznań, Leszno, Kalisz czy Konin.
Czym jest Narodowe Archiwum Cyfrowe?
Narodowe Archiwum Cyfrowe to jeden z trzech cyfrowych zbiorów centralnych w sieci archiwów państwowych w Polsce. Funkcjonuje w takiej formie od 2008 roku, po przekształceniu Archiwum Dokumentacji Mechanicznej w instytucję, która ma odpowiadać na postęp technologii zapisu i udostępniania danych. Portal działa w dwóch kierunkach. Jednym z nich jest udostępnianie dokumentacji fotograficznej i audiowizualnej natomiast drugim digitalizacja oraz dokumentacja elektroniczna.
Poza tym Narodowe Archiwum Cyfrowe m.in digitalizuje materiały archiwalne korzystając z archiwów na terenie całego kraju. Gromadzi w swoich zasobach zdjęcia, dźwięki czy nagrania video, a także udostępnia i promuje powyższe archiwalia w sieci. Dostępny do platformy ma każdy. Nie trzeba posiadać dodatkowych zezwoleń.
Tak wyglądał Poznań i Wielkopolska w latach 20. i 30. Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego!
Polecany artykuł: