Średnio co 700 metrów pod Autostradą Wielkopolską znajduje się przejście dla małych zwierząt! Chętnie korzystają z niego, np. traszki grzebieniaste. Gatunek rzadki i chroniony, otoczony szczególną troską przez przyrodników pracujących na autostradzie.
Już na etapie projektowania autostrady, zadbano o właściwą ochronę tych płazów. Pod koncesyjnym odcinkiem A2, tylko między Świeckiem a Nowym Tomyślem, wybudowano ponad 100 specjalnych przejść dla małych zwierząt
mówi nam Anna Ciamciak z Autostrady Wielkopolskiej. Traszki korzystają ze specjalnych przejść najczęściej wiosną oraz jesienią. Wtedy idą do zbiorników wodnych, które są im potrzebne do rozmnażania.
Kiedyś były znane chyba wszystkim. Przypominały trochę salamandry i sobie pływały. To są takie smoki. One mają olbrzymie zdolności regeneracyjne. W tej chwili wykorzystywane są w badaniach biomedycznych
mówi nam profesor Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Traszką w znalezieniu przejścia pomagają naukowcy i miłośnicy przyrody. A także żabianki, czyli specjalne płotki.