To jedyne takie urządzenie... na świecie! Uniwersytet im. Adama Mickiewicza uruchomił robotyczne ramię do wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Jako jedyne pobiera próbki z krwi - mówi prof. Jakub Rybka z Wielkopolskiego Centrum Zaawansowanych Technologii.
Test immunodiagnostyczny pozwala nam stwierdzić, czy ktoś przeszedł COVID-19, czy jest odporny. Na samym początku byliśmy w stanie określić tylko to, czy ktoś przeszedł COVID-19. Teraz możemy również zbadać, czy po szczepieniu ktoś jest aktywnie chroniony.
Nowe ramię usprawni ma usprawnić pracę naukowców i zmniejszyć ryzyko wystąpienia błędów ludzkich w czasie wykonywania testów.
To jest mozolne pipetowanie wielokrotne. Każde ułatwienie tego powoduje, że człowiek może skupić się na analizie wyników, a nie na odtwórczym pipetowaniu. To jest ten błąd, który możemy zniwelować. A drugie co, to robot pracuje 24 godziny na dobę.
Do robota można dołączyć też specjalną głowicę do biodruku 3D, dzięki której naukowcy mogą drukować implanty oraz potrzebne części.