Bohaterska pomoc poznaniaków
Wszyscy Polacy, w tym poznaniacy bohatersko od 24 lutego 2022 roku pomagają Ukraińcom, przyjmując ich do domów, załatwiając dokumenty oraz pracę. Cały świat widzi zaangażowanie Polaków i naszą solidarność, za którą dziękują Ukraińcy, a nawet ostatnio prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas swojego przemówienia w Warszawie.
Poznaniacy o wojnie w Ukrainie rok po inwazji
- Nie czuję zagrożenia wojną, jako Polak, nie czuję, żeby jakaś inwazja na Polskę była przeprowadzona. Współczuję Ukraińcom, bo też do mojej klasy dołączyło dwóch kolegów z Ukrainy. Przeżyli ciężkie chwile, musieli opuszczać swój kraj, ale ja nie czuję się zagrożony - powiedział Oskar. - Nie wiem, co będzie, ciężko powiedzieć. Z jednej strony czujemy się chronieni, z drugiej zagrożeni. Naprawdę nie wiem, co będzie. Trzeba patrzeć, obserwować co się dzieje, słuchać, oglądać wiadomości. My nie mamy na to wpływu, o tym decyduje siła wyższa - dodała Magdalena, mama Oskara.
Poznaniaków stosunek do Ukraińców
Rok po zbrodniczej inwazji Rosji na Ukrainę zapytaliśmy też mieszkańców Poznania o ich stosunek do uchodźców z Ukrainy. Tak jak w naszym artykule o mieszkających w Poznaniu Ukraińcach, jeden z rozmówców powiedział, że 90 procent Polaków odnosi się do nich dobrze, tak z rozmów z Polakami może wynikać taki sam wniosek, gdyż pojawiają się pojedyncze złe opinie o naszych gościach, jednak przeważają te dobre, lub neutralne. - Ja boję się Rosji, Putina. Nie miałam jakiejś większej styczności z Ukraińcami, mijam ich na ulicach, ale nie rozmawiałam z nimi, ale mam dobry, neutralny stosunek do nich. - powiedziała nam Julia, młoda mieszkanka Poznania.