Rogale świetomarcińskie

i

Autor: facebook.com/Adam Szłapka

Polityka

Rogale świętomarcińskie dotarły do Brukseli. Europejscy ministrowie poznali poznański przysmak

2024-11-20 15:22

Co prawda już po 11 listopada, jednak na rogala świętomarcińskiego nigdy nie jest za późno, a każda okazja jest dobra. Smak wyjątkowego przysmaku poznaniaków poznali europejscy ministrowie, którzy zostali poczęstowani tradycyjnym wypiekiem przez pochodzącego z Wielkopolski ministra do spraw Unii Europejskiej Adama Szłapkę.

Rogale świętomarcińskie cieszą się coraz większym uznaniem na świecie. Tym razem trafiły do Brukseli!

Tradycyjny poznański wypiek do Brukseli dostarczył minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. Polityk pochodzący z Wielkopolski postanowił wykonać promocje swojej małej ojczyzny w Europie. Rogale świętomarcińskie trafiły na posiedzenie Rady ds. Ogólnych Unii Europejskiej, gdzie poczęstowani poznańskim przysmakiem zostali europejscy ministrowie do spraw europejskich. Z pewnością słodkości spotkały się z świetnym odbiorem.

To nie pierwsza rogalowa akcja. Wypiek wcześniej trafił do Warszawy

Adam Szłapka promocji rogali świętomarcińskich nie ograniczył wyłącznie do wizyty w Brukseli. Wcześniej poznański przysmak został zaprezentowany w stolicy Polski. Podczas posiedzenia Rady Ministrów w Warszawie mogli się z nim delektować członkowie polskiego rządu.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Rogal świętomarciński. Ten poznański przysmak to ważny element lokalnej społeczności

Dla wielu osób rogal świętomarciński to jedno z pierwszych skojarzeń z Poznaniem. Tradycja przysmaku sięga końcówki XIX wieku. W tamtym okresie, w okolicach 11 listopada ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki wpadł na pomysł, aby wierni w miarę swoich możliwości zrobili coś dla osób ubogich. Jeden z poznańskich cukierników Józef Melzer w odpowiedzi na tę prośbę postanowił upiec trzy blachy rogali z białym makiem, które przyniósł pod kościół. Tak powstała poznańska tradycja. W kolejnych latach coraz więcej mieszkańców zaczęło szykować rogale dla ubogich. Po drugiej wojnie światowej przysmak przed zapomnieniem uratował Zygmunt Wasiński. W kolejnych latach wypiek zyskał wręcz kultowe znaczenie i dziś jest nieodłącznym elementem obchodów poznańskiego Dnia Niepodległości i Imienin ulicy święty Marcin.

Quiz. To test dla prawdziwych smakoszy rogali świętomarcińskich. Ile wiesz o tym poznańskim przysmaku?

Pytanie 1 z 10
Z jakiego ciasta wykonywane są prawdziwe rogale świętomarcińskie?