Roman Giertych kandydatem opozycji do Senatu? Ten pomysł podzielił KO
Roman Giertych chce wystartować jako niezależny kandydat w wyborach do Senatu. Liczy na poparcie partii opozycyjnych, które utworzyły specjalny pakt. Pomysł ten już podzielił Koalicję Obywatelską. Giertych chce ubiegać się o mandat z okręgu nr 90, czyli z powiatu poznańskiego. Mieszkał na jego terenie. Musiałby jednak zająć miejsce prof. Jadwigi Rotnickiej. Rotnicka, choć ma już 80 lat, zapowiedziała, że nie zamierza rezygnować ze startu w wyborach. Entuzjastą startu Giertycha jest Radosław Sikorski, przeciwniczką natomiast Barbara Nowacka.
Giertych zapowiedział start w wyborach. Przeprasza za "błędy młodości"
Roman Giertych zapowiedział start w wyborach do Senatu na swoim kanale YouTube. Tam też dodał, że interesuje go mandat uzyskany w powiecie poznańskim. Do kandydowania miała go zmusić aktualna sytuacja w Polsce - w sklepach, w ośrodkach zdrowia czy w telewizji. Dodał, że krajem rządzą obecnie "matoły i aferzyści".
Giertych wyznał, że liczy, iż wyborcy wybaczą mu "błędy politycznej młodości", gdy był koalicjantem PiS i wicepremierem w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Jego zdaniem jeśli Zjednoczona Prawica utrzyma się u władzy, Polska stopniowo zamieni się w Białoruś - bez wolnych mediów, wolnych sądów i demokracji.
Roman Giertych to Wielkopolanin
Roman Giertych jest Wielkopolaninem. Urodził się w Śremie w lutym 1971 roku. Dzieciństwo spędził w Kórniku. Studiował w Poznaniu, jest absolwentem Wydziału Prawa UAM. W stolicy Wielkopolski założył też Młodzież Wszechpolską, był prezesem Ligi Polskich Rodzin.
W rządach PiS w latach 2006-2007 był wicepremierem i ministrem edukacji. W 2007 roku, po przegranych przez Ligę Polskich Rodzin wyborach, zrezygnował ze stanowiska prezesa i zapowiedział odejście od polityki. W 2015 roku próbował wrócić, jednak bez powodzenia. W wyborach prezydenckich w 2020 roku poparł Szymona Hołownię.