Jak z ulic Poznania pozbyć się samochodowych wraków?

i

Autor: Poznan.pl

Samochodowe wraki zalegają na ulicach Poznania. Jak się ich pozbyć?

2022-10-07 12:28

Czy samochodowe wraki to faktycznie zmora Poznania? Wielu mieszkańców skarży się, iż blokują one miejsca parkingowe, szpecą otoczenie i wyglądają po prostu bardzo nieestetycznie. Jaki jest najłatwiejszy sposób aby się ich pozbyć?

Porzucone auta znajdują się w tej części miasta już tak długo, że zostały porośnięte krzewami i trawami. Samochody nie tylko zabierają przestrzeń publiczną i miejsca parkingowe dla mieszkańców, ale znacznie przyczyniają się do degradacji tego terenu. Jakie są możliwości aby takie samochody po prostu usunąć?

Urząd Miasta wyjaśnia, że informację na temat pozostawionych, nieużywanych pojazdów mieszkańcy mogą zgłaszać do Straży Miejskiej oraz do zarządcy drogi. Takie zgłoszenia Straż Miejska przyjmuje telefonicznie, mailowo, pisemnie oraz poprzez aplikację Smart City Poznań. Zgłoszenia kierowane do Zarządu Dróg Miejskich, dotyczące dróg publicznych, przekazywane są do Straży Miejskiej, która prowadzi dalsze czynności. Z kolei w przypadku innych dróg, Straż Miejska podejmuje działania, gdy zarządca terenu (np. spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa) uzna, że pojazd nadaje się do usunięcia oraz gdy znajduje się on na drodze wewnętrznej położonej w strefie ruchu lub zamieszkania, które są objęte stałą organizacją ruchu.

Po otrzymaniu zgłoszenia, najistotniejszą kwestią, od której uzależnione są kolejne czynności jest ustalenie, czy wskazany pojazd jest faktycznie pojazdem nieużywanym. W tym celu Straż Miejska rozpoczyna obserwację auta, która może potrwać nawet do trzech miesięcy. Następnym etapem jest ustalenie właściciela pojazdu. Warto podkreślić, że pozostawione pojazdy często nie mają tablic rejestracyjnych, co utrudnia ustalenie właściciela. Do właściciela kierowane jest pismo, informujące o konieczności usunięcia pojazdu w wyznaczonym terminie, tj. 14 dni. Jeżeli właściciel sam usunie auto, to sprawa zostaje zakończona. Natomiast jeżeli nie zostanie usunięte, wówczas Straż Miejska występuje do zarządcy drogi z prośbą o przygotowanie pisma o potrzebie usunięcie pojazdu z drogi, co jest niezbędne do prowadzenia dalszych działań w tym zakresie.

Warunkiem wydania przez Straż Miejską dyspozycji usunięcia pojazdu z drogi na koszt właściciela jest posiadanie pełnej dokumentacji w danej sprawie. Po wyczerpaniu się całej ścieżki postępowania, Straż Miejska zgłasza taką dyspozycję do podmiotu zajmującego się odholowywaniem aut na terenie Poznania.

Straż Miejska podejmuje działania niezwłocznie po otrzymaniu sygnału o pozostawionym pojeździe. Czas prowadzenia wspomnianej wcześniej obserwacji uzależniony jest jednak od stanu pozostawionego pojazdu oraz od możliwości skontaktowania się z właścicielem pojazdu. Zdarza się, że osoba będąca właścicielem pojazdu - według informacji z CEPiK - przedstawia umowę kupna-sprzedaży auta, co oznacza tym samym, że pojazd nie jest już jego własnością. Wiąże się to z koniecznością ponowienia procedury informowania właściciela o potrzebie usunięcia pojazdu w wyznaczonym terminie. Niejednokrotnie okazuje się, że na przełomie kliku lat pojazd posiada wielu właścicieli, ale żaden z nich nie zarejestrował go na siebie, a widniejący w CEPiK właściciel nie dokonał jego wyrejestrowania. Sytuacje takie znacząco wydłużają osiągniecie finalnego, oczekiwanego przez mieszkańców rezultatu, jakim jest usunięcie pojazdu z przestrzeni miejskiej.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!