Nie wszystkie schrony są w dobrym stanie
Według projektu rozporządzenia mają znaleźć się apteczki, latarki i radioodbiorniki, a także 3 litry wody dziennie na osobę i jedzenie o długim terminie przydatności.
- Te ilości mogły być zmieniane i zawsze będzie możliwość do wyposażenia tych obiektów zbiorowej ochrony właśnie z tych zasobów ochrony ludności, o których mówiłem. To będzie osobne rozporządzenie - powiedział nam Dariusz Dymek z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim.
Urzędnicy nie muszą jeszcze wyposażać schronów w proponowane przez MSWiA rzeczy. Muszą natomiast sprawdzić stan obiektów, w których - w razie niebezpieczeństwa - będzie można się ukryć.
- Żeby to nie była powtórka sprzed 4 lat, że wszystkie obiekty zostały zwiedzone, ale tak naprawdę nikt się nie skupiał na tym, czy ten obiekt jest wytrzymały pod względem budowlanym. Ten formularz musi być uzupełniony o dokumentację techniczną tego obiektu - dodaje Dymek.
Nie wszyscy właściciele mają jednak aktualne dane techniczne. Według danych Państwowej Straży Pożarnej na terenie Wielkopolski znajduje się prawie 800 miejsc ukrycia.