Poznański IPN uruchomił portal poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu w 2018 roku, przy okazji stulecia wybuchu insurekcji. W prace nad serwisem dostępnym pod adresem pw.ipn.gov.pl włączyły się m.in wielkopolskie muzea, placówki badawcze i media.
Ambicją twórców witryny jest, by było to najpełniejsze dostępne w sieci źródło wiedzy o powstaniu
W najbliższą środę przypada Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody święta i rocznicy wybuchu powstania obchodzone będą w Poznaniu.
Jak powiedział PAP pomysłodawca serwisu internetowego, dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek ambicją twórców witryny jest, by było to najpełniejsze dostępne w sieci źródło wiedzy o powstaniu.
- Przy okazji 105. rocznicy wybuchu powstania do serwisu włączamy nowe materiały filmowe. One już zostały przetłumaczone na angielski i niemiecki – bo również w tych językach funkcjonuje ta witryna. Przygotowaliśmy również film o Forcie VII w Poznaniu, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się pierwszy na okupowanych ziemiach polskich niemiecki obóz koncentracyjny. Trafiali do niego także powstańcy wielkopolscy – powiedział PAP Reczek.
Dyrektor poinformował, że do instytucji tworzących serwis dołączyła rozgłośnia Polskiego Radia w Zielonej Górze "Radio Zachód".
- Radio przygotowuje wartościowe audycje historyczne - zamieszczamy je również na naszym portalu. Jesteśmy też w kontakcie z regionalistami; chcemy w serwisie uruchomić zakładkę z informacjami i materiałami poświęconymi powstaniu w poszczególnych małych ojczyznach. Przygotowujemy to wspólnie z historykami, regionalistami i muzeami regionalnymi – powiedział dyrektor IPN.
Według obecnych planów ta część serwisu zostanie przygotowana na kolejną, 106. rocznicę powstania
Rafał Reczek podkreślił, że serwis uzupełniany jest o nowe treści niezależnie od zbliżających się kolejnych rocznic.
- Prowadzimy związane z powstaniem wielkopolskim konkursy na gry, na filmiki, na rysunki. Po ich rozstrzygnięciu w serwisie pojawi się stosowna zakładka, gdzie pojawią się wyróżnione, przygotowane przez dzieci i młodzież prace. Prowadzimy rozmowy z centralnymi archiwami; chcemy, by na portalu znalazły się skany materiałów dotyczących powstania. Planów na kolejne lata mamy mnóstwo - powiedział.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.