W poznańskim muzeum pojawiły się znaleziska z Rynku Łazarskiego. Co odnaleziono podczas przebudowy?

2022-09-21 16:51

Wystawa prezentująca zabytki wykopane spod Rynku Łazarskiego od 19 września jest już dostępna dla oglądających na dziedzińcu Pałacu Górków będącego częścią Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycje można oglądać do 19 listopada.

Historia zakopana w ziemi

W trakcie prac remontowych pod płytą rynku łącznie znaleziono blisko 500 zabytkowych przedmiotów codziennego użytku. Na ekspozycji zobaczyć można przedmioty związane z handlem w tym plomby i odważniki, a nawet 50 groszy pochodzące z 1923 roku oraz monety związane z Cesarstwem Niemieckim. Liczne guziki, szklane butelki, figurki, krzyż misyjny, elementy domowej zastawy stołowej jak filiżanki, talerze, czy kubki to tylko nieliczne artefakty, dzięki którym zwiedzający mogą przenieść się w czasie, spoglądając na dawne życie dzielnicy.

Znaleziska skrywane w ziemi były przez ponad 100 lat i w większości pochodzą z XX wieku. Prócz historycznych artefaktów na ekspozycji zobaczyć można zdjęcia z dokładnym opisem przedmiotów i historii, jaka się z nimi wiąże. Wystawa została otwarta z inicjatywy władz Miasta Poznania i cieszy się zainteresowaniem zwiedzających. – Zauważyliśmy spore zainteresowanie poznaniaków wystawą, dlatego już w przyszłym tygodniu dostępny będzie wirtualny spacer po wystawie, aby jak największa liczba osób bez żadnych ograniczeń mogła ją zobaczyć – informuje Łukasz Bartkowiak, kierownik działu komunikacji i promocji Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

„Łazarski. Od spodu”

Do przedmiotów znalezionych – ku zaskoczeniu samych archeologów – należą maszyna do szycia i secesyjne kafle piecowe. – Z pewnością maszyna do szycia pochodząca z początku XX wieku jest jednym z najbardziej imponujących znalezisk. Kolejnym, na który warto zwrócić uwagę jest butelka, jednego trzech z browarów funkcjonujących obok Rynku Łazarskiego, która przedstawia wizerunek Świętego Jerzego. Wypalona została w piecu kaflowym – mówi pracownik muzeum.

Ekspozycja "Łazarski. Od spodu" została przygotowana przez Muzeum Archeologicznego we współpracy ze Stowarzyszeniem Mieszkańców "Abisynia" im. Michała Rajewskiego. Kuratorami wystawy są Kateriny Zisopulu-Bleja oraz Aleksander Przybylski. Pracownicy Muzeum Archeologicznego zapowiadają już kolejną znacznie większą wystawę, tym razem dotycząca znalezisk na Starym Rynku. Zwiedzający muszą jednak na nią poczekać do ukończenia obecnie prowadzonych prac remontowych na rynku.

Sonda
Widziałeś/ -aś już wystawę "Łazarski. Od spodu"?