W czwartek 29 maja internet obiegło nagranie z ogromnym ptakiem, spoczywającym na jednym z poznańskich parapetów. Wtedy cała Polska usłyszała o orłosępie (Gypaetus barbatus), który naturalnie nie występuje w Polsce. Ptaki te zamieszkują regiony górskie Azji i Afryki. - Bonjour, to ja Rei del Causse. Pozdrawiam Was z parku narodowego des Grands Causses na południu Francji - na północ od Montpelier. Wróciłem i lada moment będę na wolności - czytamy w opublikowanym poście. Poniżej znajdziecie więcej szczegółów.
Ogromny ptak przyleciał do Poznania. Dzisiaj ponownie cieszy się widokami Francji
- Witam was, mam na imię, Rei del Cause. Jestem młodym, dwuletnim orłosępem brodatym. Wyklułem się we Francji, wy ludzie nazywacie ten region Górną Sabaudią. Zostałem wypuszczony na wolność w skalistych górach między Marsylią, Tuluzą a Carcasson - parku narodowym Grand Causses - informował w maju, ogród zoologiczny. A co dzisiaj wiadomo o orłosępie? Ptak lata już nad Francją.
- Pamiętacie moją historię? Trochę latałem po Europie i różne burzowe fronty zaniosły mnie do waszego miasta. Próbowałem wylądować na jednym z parapetów na wysokiej betonowej ścianie. Przypominała mi wysokie skały w miejscu, w którym wypuszczono mnie na wolność. Ktoś po drugiej stronie okna nagrał film ze mną w roli głównej... - opisują pracownicy zoo.
Ptak odzyskał siły
Jednak załoga ogrodu zoologicznego dołożyła wszelkich starań, by orłosęp jak najszybciej wrócił do formy. Zwierzę dostawało kroplówki i odpowiednie pożywienie. Na szczęście ptak odzyskał siły.
- Poleciałem, a jakże, ale samolotem do Marsylii, no i teraz jestem już gotowy do powrotu do Natury. Gdzie polecę, nie wiadomo - czas pokaże. Mam nadzieję, że tym razem poradzę sobie na wolności i że spędzę trochę czasu w górach koło Montpelier - napisano.
- Bardzo dziękuję za pomoc Vulture Conservation Foundation Ambassade de France Ministerstwo Klimatu i Środowiska #NoweZoo #Poznań oraz firmie #MileInAir https://mileinair.com/ . Bez Was by się to wszystko nie udało - podsumowano.
Zobacz najlepsze memy o orłosępie: