PRZYRODA

Śnieżycowy Jar - wyjątkowy rezerwat florystyczny na terenie poligonu w Wielkopolsce [ZDJĘCIA]

2024-03-01 13:53

To wyjątkowe miejsce w powiecie poznańskim. I trudno dostępne, bo odwiedzać je można tylko w wybrane dni. A jeśli chcemy zobaczyć to, co tam najcenniejsze, mamy raptem 3 lub 4 weekendy w roku! Rezerwat florystyczny "Śnieżycowy Jar" powstał po to, by chronić śnieżycę wiosenną.

Rezerwat florystyczny "Śnieżycowy Jar" na terenie poligonu Biedrusko

„Śnieżycowy Jar” to utworzony w 1975 roku rezerwat florystyczny. Leży na terenie gminy Murowana Goślina, 3 km na południowy zachód od wsi Uchorowo (powiat poznański). Rezerwat zajmuje zbocza jaru schodzącego w kierunku doliny Warty. Obecnie, po powiększeniu, zajmuje obszar 9,27 ha i otoczony jest otuliną o powierzchni 8,84 ha.

"Śnieżycowy Jar" utworzono dla ochrony występującej w tym miejscu masowo śnieżycy wiosennej, rośliny objętej w Polsce ochroną gatunkową. Co ciekawe, to gatunek nie występujący za często na terenach nizinnych, jednak w podpoznańskim rezerwacie śnieżyca znalazła dla siebie sprzyjające warunki – kwitnie, owocuje, a także wykazuje ekspansję na sąsiednie tereny. Towarzyszy jej bogate i zróżnicowane runo, charakterystyczne dla lasów gradowych. Rezerwat najlepiej zwiedzać wczesną wiosną, w okresie kwitnienia śnieżycy wiosennej.

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" - dojazd

Do rezerwatu najlepiej dotrzeć ze wsi Starczanowo (2 km). Przechodzi przez niego zielony szlak turystyczny z Białężyna do Łukowa. We wsi znajduje się też dogodnie zlokalizowany parking. Są także dwa dodatkowe parkingi - od strony Uchorowa (przy leśniczówce) i przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Jest też parking przeznaczony dla osób z niepełnosprawnościami. Jest on przygotowany w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki, która prowadzi do rezerwatu. Parking ten jest udostępniony tylko w czasie kwitnienia śnieżycy. Z parkingu mogą też skorzystać kierowcy przywożący osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. - Dojazd do parkingu prowadzi drogą leśną i polną, prosimy mieć na uwadze, że możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych. W czasie deszczów w lepszym stanie jest droga od strony Starczanowa - czytamy na stronie rezerwatu.

Rezerwat "Śnieżycowy Jar" 2024 - kiedy można zwiedzać? Ile kosztują bilety?

W 2023 roku wejście do rezerwatu było bezpłatne.

Na razie nie wiadomo, kiedy możliwe będzie wejście do "Śnieżycowego Jaru" w 2024 roku. Śnieżyca wiosenna powinna zacząć kwitnąć jeszcze w lutym. Będziemy aktualizować nasz artykuł.

Rezerwat przyrody Żurawiniec w Poznaniu zachwyca o każdej porze roku. Zobaczcie zdjęcia!