7 nowych miast w Polsce
Już 1 stycznia 2025 roku na mapie Polski pojawią się nowe miasta. Tak się dzieje niemal każdego roku, gdy kilka lub kilkanaście wsi ma awans rangą ze wsi do miasta. To wszystkie dzieje się na mocy projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Po rekordowym 2024 roku, gdy aż 34 miejscowości awansowały do rangi miasta, w 2025 roku ma być to 7 nowych miast.
Nowa miasta w Polsce. Lista
Już kilka miesięcy temu Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego pozytywnie zaopiniowała nadanie statusu miasta gminom:
- Końskowola (woj. lubelskie),
- Kurów (woj. lubelskie),
- Wąwolnica (woj. lubelskie),
- Kazanów (woj. pomorskie),
- Kobylnica (woj. pomorskie),
- Sobków (woj. świętokrzyskie),
- Zaniemyśl (woj. wielkopolskie).
Zaniemyśl - nowe miasto w Wielkopolsce
Do grona miast dołączy także w 2025 roku wielkopolski Zaniemyśl z powiatu średzkiego. To siedziba gminy. Zaniemyśl ma już swoją tradycję miejską, gdyż w latach 1742-1934, oraz 1941-1948 miał już prawa miejskie. Teraz, po 77 latach mieszkańcy będą mogli znów nazywać się mieszczanami!
Zaniemyśl - historia miejscowości, która zostanie miastem
Pierwsze informacje o tym przyszłym mieście możemy znaleźć w kronikach z 1239 roku (od XIX wieku w granicach miejscowości Zaniemyśl). Chodzi o miejsce nazywane Niezamyśl. Niespełna sto lat później wieś skutecznie walczyła z Krzyżakami. Miejscowość łącznie przez 199 lat posiadała prawa miejskie. Mieszkańcy Zaniemyśla brali udział zarówno w Powstaniu Wielkopolskim, jak i II wojnie światowej. Działa tam klub piłkarski. Znajdują się tam dwa kościoły, Wyspa Edwarda. Przez Zaniemyśl przebiegają dwa szlaki turystyczne.
Zmiany w granicach gmin w Wielkopolsce
W każdym roku dochodzi także do zmian w granicach administracyjnych. Taka zmiana nastąpi między gminą Szamotuły, oraz Kaźmierz w powiecie szamotulskim. Ta pierwsza, kosztem drugiej powiększyć się ma o niespełna 17,5 ara. To powierzchnia dwóch działek, które zgodnie z porozumieniem tych dwóch gmin otrzymają Szamotuły.
Co się zmieni w Zaniemyślu?
Jakie zmiany czekają mieszkańców Zaniemyśla? O tym opowiedział wójt Grzegorz Grala. - Dla mieszkańców tak naprawdę niewiele się zmieni, nie ma nawet konieczności wymiany dokumentów wydawanych przez gminę czy zmiany meldunków. Ważne pozostaną dowody osobiste. Natomiast szans należy poszukiwać w zwiększeniu możliwość ubiegania się o środki zewnętrzne zarówno dla wsi w gminie jak i miasta. Zaniemyśl będzie gminą wiejsko-miejską. To również szansa na przyciągniecie inwestorów, ponieważ może to dać impuls tym, którzy szukają miejsca na rozwój swoich biznesów. Tym bardziej, że w powstaje trasa S11, a węzeł Środa będzie znajdował się na terenie gminy Zaniemyśl i zwiększy to atrakcyjność gminy dla potencjalnych inwestorów - powiedział nam Grzegorz Grala. Mimo obaw mieszkańców, widać jak dużą nadzieję mieszkańcy i władze nowego miasta mogą wiązać ogromne nadzieje z nowym statusem Zaniemyśla.