liście na chodniku

i

Autor: Canva zdjęcie ilustracyjne

Prawo

Sprzątanie opadających liści, jak odśnieżanie? Co prawo mówi o jesiennych porządkach wokół naszej posesji?

Każdy z nas wie, że w okresie zimowym, gdy spadnie dużo śniegu, to na właścicielach posesji za chodnikiem spada obowiązek odśnieżania "swojego" kawałka chodnika. Mniej osób już jednak wie, że taki sam obowiązek spoczywa na nas jesienią, gdy z drzew spadają liście na chodnik, który przylega do naszej działki. Prawo nakłada na nas obowiązek posprzątania tych liści i zrobienia porządku tak, by nie zagrażało bezpieczeństwu i wyglądało estetycznie.

Obowiązek utrzymania porządku na chodniku przed naszą posesją!

Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym i przed naszym przednim podwórkiem jest chodnik, to obowiązek utrzymania jego czystości spoczywa na nas, nie na firmie oczyszczającej ulice miasta. Zapytaliśmy o to poznańską straż miejską, która to potwierdza: - obowiązek utrzymania chodników w należytym stanie czystości, zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym spoczywa na właścicielu posesji. Chodniki, które bezpośrednio przylegają do granicy nieruchomości, porządkowane są przez jej właściciela, natomiast pozostałe oraz wszystkie te, na których dopuszczone jest parkowanie pojazdów, sprzątane są na zlecenie gminy. Porządkowanie liści to zapowiedź dużo większego wysiłku jaki będzie konieczny zimą m.in. usuwanie śniegu, czy błota - przekazała nam Anna Nowaczyk, przedstawicielka Straży Miejskiej Miasta Poznania do kontaktu z mediami.

Jak poprawnie utylizować liście i jakie kary grożą za zaniedbanie?

Straż miejską zapytaliśmy także o to, co grozi za brak wywiązania się z obowiązku utrzymania czystości w naszej części chodnika. -Osoby, które nie będą sprzątać liści z chodników przyległych do prywatnej posesji powinny liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych - przekazała nam Anna Nowaczyk. Ponadto przypomniała, co należy zrobić z liśćmi po ich uprzątnięciu. - Zwracamy także uwagę na to, że zebranych liści nie wolno spalać. Odpady zielone muszą być gromadzone w sposób selektywny i trafiać do pojemników na odpady BIO lub do przydomowego kompostownika - dodaje przedstawicielka poznańskiej straży miejskiej.

Jakim dużym problemem jest brak oczyszczania chodnika?

Zapytaliśmy także straż miejską o to, jak dowiadują się o takim nieposprzątanym chodniku, oraz jak częste są to praktyki. - Dyżurni poznańskich strażników przyjmują zgłoszenie od mieszkańców dot. liści na chodnikach każdego roku (tak samo jak śniegu, czy błota pośniegowego) – strażnik ustala osobę odpowiedzialna za teren i podejmuje interwencję. Pomocny jest także monitoring miejski – operatorzy współpracują z dyżurnym SM i informują o zalegających liściach - napisała nam przedstawicielka Straży Miejskiej Miasta Poznania. Dodatkowo przekazała, że straż miejska nie prowadzi dokładnych statystyk, stąd nie są w stanie przekazać jak są częste interwencje w tej sprawie.

Zobaczcie, gdzie wybrać się na jesienne spacery!