koziołki

i

Autor: Wikimedia

Miasto

Stary Rynek w Poznaniu bez słynnych koziołków?! Mieszkańcy i turyści nie zobaczą symbolu miasta. Jak to możliwe?

2024-05-22 11:51

Ich historia sięga XVI wieku. Do dziś są jednym z najbardziej znanych symboli Poznania. Niestety niedawno w mediach społecznościowych opublikowano smutną wiadomość. Nie zobaczymy już koziołków w centrum miasta. Co się stało?

Poznańskie koziołki to nieodłączny element stolicy Wielkopolski. Koziołki na wieży ratuszowej pojawiły się w XVI wieku przy okazji renesansowej przebudowy ratusza! Niestety przez awarię... przez pewien czas nie będziemy ich oglądać.

"Mamy smutną wiadomość dotyczącą naszych koziołków"

W mediach społecznościowych Ratusz - Muzeum Powstania, opublikowano zaskakujący post.

Mamy smutną wiadomość dotyczącą naszych koziołków - wczoraj doszło do bardzo poważnej awarii mechanizmu... Mimo naszych starań nie udało się jej szybko naprawić. Z uwagi na charakter usterki wymagana jest dłuższa i bardziej zaawansowana interwencja. Oznacza to, że w ciągu najbliższych dni koziołki nie będą prezentować się publiczności na Starym Rynku tak, jak byliśmy do tego przyzwyczajeni.Uprzejmie przepraszamy za tę niedogodność - napisano. 

Kiedy koziołki wrócą na swoje miejsce? Tego nie wiadomo. Będziemy Was informować.

Pyrek i Tyrek mają "urlop"

Poznańskie koziołki, które symbolicznie nazwano Pyrkiem i Tyrkiem, musiały udać się na przymusowy urlop. Dodajmy, że te rogate zwierzęta mają długą historię - przetrwały nawet do walk o Poznań w 1945 roku. Wówczas ich mechanizm został jednak poważnie uszkodzony, podobnie jak ratuszowa wieża. Przywrócono go w 1953 roku. Koziołki szybko podbiły serca poznaniaków. 

Jak przypomina strona miasta, w 2002 roku mieszkańcy wybrali imiona dla koziołków. Jednego nazwano Pyrek, nawiązując do gwarowej nazwy ziemniaka, a drugiego Tyrek od słowa "tyrać", czyli ciężko pracować, co ponoć też kojarzy się z Poznaniem. 

Nowe logo Poznania w internecie. Sprawdźcie te memy:

Lublin ma już czwartego koziołka. Tak wygląda LuCeK.