Laptop

i

Autor: pixabay/Aymanejed

Student

Straciłeś status studenta. Co dalej? O czym musisz pamiętać, gdy przestajesz być studentem?

2023-09-28 10:55

Osobie, która posiada status studenta, przysługuje wiele przywilejów. Co się stanie, gdy utraci się ten rodzaj ulgi? Odpowiedzi szukajcie w naszym artykule.

O czym musisz pamiętać, gdy przestajesz być studentem?

Posiadając status studenta masz prawo do wielu zniżek, z kolei jeżeli chodzi o kwestie zawodowe, będąc studentem możesz zarobić więcej, ponieważ nie ma konieczności odprowadzania składek przez pracodawcę.

Utrata statusu studenta. Skutki

Utrata statusu studenta może wynikać ze skreślenia z listy studentów albo obrony pracy.

- Osoba, która utraciła status studenta, a nadal wykonuje umowę zlecenie, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń od tego dnia na zasadach ogólnych – przypomina, cytowany przez Businessinsider, rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Jednocześnie dodaje, że płatnik składek ma 7 dni na zgłoszenie takiej osoby do ubezpieczeń.

Przypominamy, że osoby które ukończyły 26 lat i nadal są zatrudnione na umowy zlecenia, muszą poinformować zleceniodawcę o utracie statusu studenta.

Straciłeś status studenta. Co dalej?

Wszystkie czynniki, które mają bezpośredni wpływ na ubezpieczanie w pracy, powinny być na bieżąco zgłaszane do pracodawcy. 

- Zleceniodawcę należy poinformować o utracie statusu studenta w dniu utraty tego statusu – to znaczy albo skreślenia z listy studentów, albo w dniu obrony pracy – powiedziała PAP Starszy Specjalista ds. Płac Danuta Rostkowska.

Rostkowska zaznaczyła też, że w przypadku, gdy student zakończy wszystkie egzaminy, ale broni się w późniejszym terminie, przeważnie uczelnie przedłużają mu status studenta do konkretnej daty. W dodatku jeśli student obroni się wcześniej musi zgłosić pracodawcy, że utracił status studenta przez obronę, a jeśli broni się później – powinien w dniu daty wygaśnięcia przedłużonego statusu studenta poinformować pracodawcę o stanie faktycznym - informuje serwis Businessinsider.

Następnego dnia po egzaminie dyplomowym, odprowadzane są z tytułu umowy zlecenia obowiązkowe składki emerytalno-rentowe, składka zdrowotna oraz — wedle wyboru zleceniobiorcy – składka chorobowa - poinformowała ekpertka.

Jak należy potwierdzić status studenta?

W teorii o posiadaniu statusu studenta świadczy legitymacja z aktualnym hologramem, jednak w przypadku kontroli ZUS to za mało.

Danuta Rostkowska zaznaczyła, że hologram na legitymacji nie świadczy o statusie studenta, ponieważ te są wydawane ze standardowymi datami. Jako przykład podała moment obrony w trakcie wakacji. - Gdy student obroni się 10 lipca, a hologram na legitymacji jest ważny do końca października, to 10 lipca student i tak traci status studenta - relacjonuje Businessinsider.

Tym samym zgodnie z interpretacją ZUS: osoba, która ukończyła studia I stopnia, ale ma zamiar kontynuować naukę i tak traci status studenta od momentu obrony do chwili przyjęcia na studia II stopnia.

Zobaczcie, jak wygląda nowy akademik UAM "Meteor" w Poznaniu!

Zbrodnia w łódzkim akademiku