Zoo w Poznaniu
Nowe Zoo w Poznaniu jest drugie pod względem powierzchni ogrodem zoologicznym w Polsce. Zoo zostało założone w 1974 roku na Białej Górze - wschodnim klinie zieleni Poznania, w jednostce obszarowej SIM Malta.
Poznański ogród zoologiczny zajmuje obszar 120,68 ha usytuowanych na pagórkowatym terenie leśnym z sześcioma rozległymi stawami o łącznej powierzchni ponad 13 ha, stanowiąc naturalne siedlisko fauny krajowej. Nowe Zoo słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie.
Przypomnijmy, że w stolicy Wielkopolski można podziwiać jeszcze Stare Zoo (dawniej: Zwierzyniec). Ten ogród zoologiczny został założony w 1871 roku na Jeżycach. Jest to druga tego typu placówka w Polsce po Wrocławiu oraz jeden z najstarszych ogrodów na świecie. Zajmuje obszar 5,24 ha.
Zoo w Poznaniu powitało nowego mieszkańca!
W mediach społecznościowych przekazano radosne informacje!
Z ogromną radością ogłaszamy, że kilka dni temu w naszym zoo urodził się milu chiński – wyjątkowy gatunek jelenia, który jest uznany za wymarły w naturze. Mały Lucas jest zdrowy, pełen energii, pije mleko i dzielnie podąża za mamą, dlatego uznaliśmy, że nadszedł czas, by go Wam przedstawić - czytamy.
"Narodziny Lucasa to ważne wydarzenie dla ochrony przyrody i kolejny krok w odbudowie populacji milu"
Co wiadomo o nowym mieszkańcu? Okazuje się, że o milu chińskim krążyły legendy.
Milu to gatunek o niezwykłej historii. W XIX wieku całkowicie zniknął z naturalnego środowiska, ale dzięki ochronie i hodowli w ogrodach zoologicznych udało się go uratować. Podobnie jak oryks szablorogi czy żubr europejski, milu jest dowodem na to, że odpowiednie działania człowieka mogą ocalić gatunki zagrożone wyginięciem.
Co wyróżnia milu?
Te jelenie mają długie nogi, masywną sylwetkę, nietypowe poroże i wyjątkowo długi ogon. W dawnych czasach w Chinach milu nazywano „四不像” (sì bù xiàng), co oznacza dosłownie „cztery różne cechy”.Według legendy ludzie uważali, że milu ma:
- Głowę konia
- Ogon osła
- Racice krowy
- Poroże jelenia
... i coś w tym jest 😉
Narodziny Lucasa to ważne wydarzenie dla ochrony przyrody i kolejny krok w odbudowie populacji milu.Zapraszamy do odwiedzin – przyjdźcie powitać naszego nowego mieszkańca i wspólnie cieszmy się tym małym, wielkim cudem natury!
Koniecznie zobaczcie to urocze nagranie: