Z regionu

Synagoga w Koninie to budynek, który pamięta wybuch powstania listopadowego! Zobacz, jak dzisiaj wygląda [ZDJĘCIA]

2025-01-21 13:52

Konin (woj. wielkopolskie) to miasto na prawach powiatu, położone w Dolinie Konińskiej nad rzeką Wartą, około 100 km na wschód od Poznania. Jeżeli uwielbiacie historię, to warto tutaj zajrzeć. W tym niepozornym mieście, znajduje się wiele zabytków i budynków z ciekawą przeszłością. Jednym z takich obiektów jest dawna synagoga. Więcej szczegółów znajdziecie w poniższym artykule.

Konin to miasto, gdzie zobaczycie wiele intrygujących obiektów

W jednym z naszych materiałów, możecie zapoznać się z przekrojową historią tego miasta, w której wyjaśniamy, dlaczego symbolem Konina jest koń. Warto znać te fakty, ponieważ dzięki temu, odwiedzjąc tę miejscowość, nie będziecie zaskoczeni oglądając "Pomnik Seksownego Konia" - taką nazwę znajdziecie w Google Maps.

"Pomnik Seksownego Konia" jest to rzeźba z brązu. Autorem dzieła jest artystka Aleksandra Koper. Nietuzinkowy pomnik przedstawia głowę konia osadzoną na męskim, umięśnionym torsie, jednak patrząc na rzeźbę od tyłu czy z boku widzimy, że koń ma... damską figurę. Tym samym przez swój nietypowy wygląd, rzeźba zyskała naprawdę spory rozgłos!

Co warto zobaczyć w Koninie?

Jednak zaskakująca rzeźba konia to niejedyny powód, by odwiedzić to miasto. Oprócz tego warto poznać inne ciekawe obiekty. Przyjeżdżając do Konina koniecznie sprawdź:

  • Pałac Edwarda Reymonda - to dawny dom Edwarda Reymonda, który był założycielem i właścicielem największej w okolicy przed I wojną światową fabryki narzędzi i maszyn rolniczych oraz odlewni żeliwa. To był pierwszy biznesmen w Koninie!
  • Kościół św. Bartłomieja z XIV/XV wieku - wraz z renesansową kaplicą fundacji Jana Zemełki.
  • Słup Milowy - nieopodal wskazanego kościoła, znajduje się najbardziej znany koniński zabytek - unikalny kamienny słup z inskrypcją z 1151 r., uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce.
  • Przy ulicy 3 Maja i Wiosny Ludów, stoi klasycystyczny ratusz.
  • Z kolei w południowej części dawnego rynku znajduje się najstarsza zachowana kamienica, zwana Domem Jana Zemełki, sięgająca swoimi zrębami XVI w.
  • W Koninie zobaczycie też wybudowany ok. 1864 r. dworek konińskiej powieściopisarki Zofii Urbanowskiej (1849–1939), która do historii literatury przeszła jako autorka pozytywistycznych powieści dla dzieci (Gucio zaczarowany, Róża bez kolców).

Dodajmy, że zabytków w Koninie jest znacznie więcej, a jednym z nich jest dawna synagoga, która została wybudowana jeszcze przed wybuchem powstania listopadowego!

Dawna synagoga w Koninie. Jak wygląda w środku?

Poprzedni budynek synagogi był w fatalnym stanie, dlatego podjęto starania o wzniesienie nowej, murowanej synagogi. Ostatecznie, po wielu latach przygotowań synagoga stanęła w 1830 roku przy nowo wytyczonej ulicy, na zachód od dawnego Rynku Garncarskiego, którą nazwano ulicą Bóźniczą.

Jak relacjonuje portal regionwielkopolska.pl, pierwotny skromniejszy, prostokątny budynek został po 1832 roku rozbudowany i odnowiony, uzyskując ostatecznie kształt zbliżony do dzisiejszego wyglądu.

Co się wtedy zmieniło? W tamtym okresie dobudowano tzw. babiniec, czyli pomieszczenie dla kobiet. Fasada od strony południowej jest boniowana – tworzy na tynku poziome podziały, gzymsy. Część środkowa ma dwa pilastry w górze zryzalitowane i zwieńczone attyką.

Z kolei od strony dziedzińca wystrój jest skromny, tylko okna opatrzone są ozdobnymi opaskami. Jak podaje portal region wielkopolska, budowla pokryta jest dachem naczółkowym, nad którym góruje sygnaturka. Sklepienie sali modlitewnej oparto na czterech potężnych filarach, pomiędzy którymi urządzona była bima (almemor), czyli miejsce na podium otoczone balustradą, służące do czytania rodałów i innych czynności obrzędowych.

Niestety, mieszkańcy ani turyści nie mogą podziwiać wnętrz synagogi.

Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, Niemcy zniszczyli wewnętrzne wyposażenie synagogi, w której urządzono stajnie, a później magazyny. W latach osiemdziesiątych XX w. budowla została starannie odrestaurowana z przeznaczeniem na pomieszczenia ówczesnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Odtworzono w zasadniczym zrębie pierwotny układ wewnętrzny oraz malowidła ścienne, restaurowane w 1987 r. na podstawie zachowanych resztek na ścianie wschodniej i na filarach bimy - relacjonuje portal regionwielkopolska.pl.

Czy synagoga w Koninie odzyska dawny blask?

We wrześniu 2024 roku, loklany portal przegladkoninski.pl informował, że synagoga ma szansę na renowację. "Konińska synagoga, która w grudniu 2020 roku stała się własnością miasta, cały czas czeka na modernizację. Inspektor nadzoru inwestorskiego, który ma obiekt pod opieką zalecił, by synagoga nie była dostępna dla odwiedzających do czasu wykonania niezbędnych prac" – wyjaśnia Aneta Wanjas, rzecznik prezydenta Konina - podano. 

Inspektor nadzoru inwestorskiego, który ma obiekt pod opieką zalecił, by synagoga nie była dostępna dla odwiedzających do czasu wykonania niezbędnych prac.

Tak prezentuje się dawna synagoga w Koninie: