Praca jest wyznacznikiem rozwoju, postępu i oczywiście zarobków. W przeszłości, kiedy technologia nie istniała lub była na bardzo początkującym etapie, liczyła się praca rąk, a tej nie brakowało.
Ginące zawody. Lista
Nie ma co się dziwić, że ginące zawody rzemieślnicze osłabił szybki postęp technologiczny. Właściciele fabryk lub innych działalności gospodarczych, produkujący konkretny przedmiot, wolą ponieść mniejsze koszty wykonania usługi.
Współcześnie przedmioty wykonywane manualnie są uważane za rzadkość i najczęściej w takich przypadkach mówi się nie o fabrykach, a manufakturach. Z reguły produkty wykonane ręcznie określa się jako "hand made", co powinno wpływać na unikatowość, jakość, a także na cenę rękodzieła.
Jeżeli jesteście ciekawi czym było ludwisarstwo, rymarstwo lub łyżkarstwo, to koniecznie obejrzyjcie naszą galerię. Dodajmy, że wspomniane zawody rzemieślnicze, trafiły na listy „zawodów ginących”. Niestety wiele zawodów zanika, ponieważ są wypierane przez tańszą, masową produkcję. Tym samym sądzę, że każdy współczesny producent zgodzi się też z faktem, że w dzisiejszych czasach jakość nie jest już tak bardzo doceniana.