Władysław Łokietek w Wielkopolsce. W jego czasach potwierdzono przywilej lokacyjny dla Poznania
W swoich czasach książęcych Władysław Łokietek rywalizował o władzę nad Wielkopolską najpierw z Henrykiem Probusem, a następnie z królem Przemysłem II. Po śmierci tego drugiego, z rąk Brandenburczyków młody książę został władcą Wielkopolski. Właśnie przez Władysława Łokietka został potwierdzony przywilej lokacyjny dla Poznania, w 1296 roku. Jego panowanie nad Wielkopolską nie trwało jednak długo. Władzy nad Wielkopolską zapragnął król czeski z dynastii Przemyślidów, Wacław II. Łokietek musiał w konsekwencji uciekać z kraju.
Droga ku koronie. Jak Władysław Łokietek opanował Wielkopolskę
9 grudnia 1309 zmarł główny oponent Władysława Łokietka książę głogowski i wielkopolski Henryk III Głogowczyk, który podzielił swoją dzielnicę między 5 synów. Henryk, Jan i Przemko otrzymali Poznań, z kolei Bolesław i Konrad – dostali Kalisz i Gniezno. Taki obrót spraw nie spodobał się miejscowej elicie urzędniczej. Czego konsekwencją było podniesienie buntu w 1314 roku, przeciwko synom Głogowczyka. Wydarzenie zaskoczyło książąt głogowskich. Nie zdołali oni powstrzymać tej rebelii. Miejscowe rycerstwo opanowało również dążący do samodzielnej pozycji politycznej Poznań. Wielkopolscy rycerzy dostrzegli właśnie w Łokietku obrońcę swych interesów ekonomicznych i politycznych. Doprowadziło to do tego, że w sierpniu 1314 roku Władysław wkroczył do Poznania i zaczął ponownie tytułować się księciem Królestwa Polskiego. Opanowanie Wielkopolski i Poznania było dla Władysława kluczowe w kontekście zdobycia polskiej korony. Pozwoliło również na rozwinięcie kontaktów międzynarodowych. Władca zawarł w 1315 roku przymierze z monarchiami skandynawskimi – Danią, Szwecją i Norwegią, oraz Meklemburgią i Pomorzem, które było skierowane przeciwko Brandenburgii.
Co się działo z Poznaniem po koronacji Władysława Łokietka?
Poznań w czasach książęcych był jednym z kluczowych ośrodków dla Łokietka. Mimo to po jego koronacji na króla Polski w 1320 roku utracił na znaczeniu. Miasto zostało zdegradowane z ośrodka pretendującego do miana stolicy kraju do siedziby władz wojewódzkich. Dominującym ekonomicznie ośrodkiem w Wielkopolsce stał się wówczas Kalisz. Miasto leżało na szlaku ze Śląska przez Toruń do Gdańska. Słabsza pozycja Poznania nie przeszkodziła jednak w ukończeniu budowy fortyfikacji. Pozwoliło to na przetrwanie oblężenia wojsk Jana Luksemburczyka w 1331 roku.