Poznań za czasów Kazimierza Wielkiego. Inwestycje króla pozwoliły na dokończenie budowy Zamku Królewskiego
Historia zamku w Poznaniu sięga czasów Przemysła II, który postanowił wznieść murowany obiekt mający służyć mu za rezydencję. Początkowo na otoczonym wałem i palisadą dziedzińcu stanęła wieża mieszkalna oraz drewniana zabudowa gospodarcza. Niestety prac za życia tego monarchy nie udało się ukończyć. Przemysł II poniósł tragiczną śmierć osiem miesięcy po koronacji.
Kluczowy dla rozwoju zamku był rok 1331, wówczas namiestnikiem Wielkopolski został Kazimierz Wielki, który zarządził wznowienie prac przy rozbudowie warowni. Wzdłuż muru zachodniego postawiono główny, jednopiętrowy budynek. Spore rozmiary obiektu wpłynęły na przykrycie go poprzecznymi dachami, które nadają mu charakter tzw. "czterech kamienic". Poznań nie był już główną siedzibą polskich władców, mimo to często gościli oni na lokalnym zamku.
Zamek Królewski za czasów Kazimierza Wielkiego był miejscem licznych wesel!
Według badaczy na Zamku Królewskim w Poznaniu w 1341 miał miejsce ślub Kazimierza Wielkiego z siedemnastoletnią wówczas Adelajdą Heską. Archeologowie podkreślają, że na uroczystość zjechała się prawdziwa śmietanka towarzyska tamtych czasów. Do tego wesele w Poznaniu miała córka Kazimierza Wielkiego Elżbieta.
Poznań za czasów Kazimierza Wielkiego. W mieście zapadały ważne decyzje polityczne
Poznań za czasów Kazimierza Wielkiego był również miastem, w którym zapadały istotne decyzje polityczne. W 1337 roku, właśnie tutaj ówczesny król Polski przedłużył o 10 lat rozejm z Janem Luksemburskim. W 1343 roku Kazimierz Wielki podpisał z książętami Pomorza Zachodniego Bogusławem V, Barnimem IV i Warcisławem V sojusz skierowany przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Zdecydowano wówczas również o mariażu córki króla polskiego Elżbiety z księciem wołogosko-słupskim Bogusławem V.
W czasach Kazimierza Wielkiego Poznań i cała Wielkopolska zanotowały niezwykły rozwój infrastrukturalny i gospodarczy
Według obliczeń badaczy w czasach Kazimierza Wielkiego ulokowano w Wielkopolsce 18 miast. Monarcha chętnie udzielał zezwoleń na zakładanie nowych ośrodków miejskich, które później chętnie obdarzał przywilejami. Poza Poznaniem i Gnieznem ważną rolę polityczną i gospodarczą pełniły Kalisz, Pyzdry i Konin, a także założone przez samego króla Koło. Władcy zależało na podniesieniu walorów obronnych miast. Co wiązało się z jednym ze znaków rozpoznawczych polityki Kazimierza Wielkiego, czyli systemem zamków i fortyfikacji.
Powstały również kasztele i rezydencje królewskie ulokowane w zachodniej i północnej części Wielkopolski (Międzyrzecz, Nakło, Wieleń) oraz w jej części południowo-wschodniej w dorzeczu środkowej Warty i Prosny (Pyzdry, Konin, Koło, Kalisz, Ostrzeszów, Bolesławiec).
Kazimierz Wielki w swoich działaniach wspierał również architekturę sakralną
Zadbano również o architekturę sakralną. W 1356 roku rozpoczęto przebudowę korpusu nawowego katedry poznańskiej, co było odpowiedzią na prezbiterium katedry gnieźnieńskiej, które powstało niewiele wcześniej. Za czasów Kazimierza Wielkiego w katedrze św. apostołów Piotra i Pawła znalazł się również grób Bolesława Chrobrego.