W tym roku do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego zakwalifikowało się 150 projektów - 25 ogólnomiejskich, 11 w ramach Zielonego Budżetu i 114 rejonowych. O tym, które zwyciężą, jak zawsze zdecydują wyniki głosowania.
Aby wziąć w nim udział, nie trzeba być zameldowanym w Poznaniu, wystarczy, że jest się jego mieszkańcem. Nie ma też ograniczeń wiekowych, ale w przypadku niepełnoletnich poznaniaków konieczna jest zgoda rodzica lub opiekuna.
Głosowanie odbywa się drogą elektroniczną - w Serwisie Poznański Budżet Obywatelski 2022. Każdy może oddać maksymalnie 4 głosy - dwa na projekty ogólnomiejskie (w tym 1 w ramach Zielonego Budżetu) i dwa na rejonowe. Można oddać mniej głosów - ważne jednak, aby zrobić to podczas jednego głosowania.
Głosowanie potrwa do 22 października (do godz. 12 w południe). W celu usprawnienia ubiegłorocznej edycji zdecydowano się jednak na pewne zmiany.
W 2020 r., w wyniku rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody, w regulaminie PBO21 trzeba było wprowadzić istotne modyfikacje, które znacznie utrudniły jego realizację - m.in. zakazano podawania podczas głosowania numeru PESEL, co mogło prowadzić do nadużyć. Dlatego w tym roku zdecydowano się na dodatkowy sposób weryfikacji. Potwierdzenie oddania głosu podczas głosowania będzie odbywać się za pomocą kodu SMS. Takie rozwiązanie wprowadzono wcześniej w wielu innych miastach (np. Krakowie, Katowicach, Łodzi czy Wrocławiu).
Polecany artykuł:
WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA ZNALEŹĆ TUTAJ
Wyniki PBO22 poznamy do 5 listopada.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]