Ratusz w Stawiszynie

i

Autor: wikipedia.org/Qqerim

Z regionu

To najmniejsze pod względem powierzchni miasto w Polsce. Znajduje się w Wielkopolsce. Poznajcie historię Stawiszyna

2025-02-06 11:26

Według danych z poprzedniego roku największym polskim miastem pod względem powierzchni jest Gdańsk, który wyprzedził Warszawę. Nadmorska miejscowość ma aż 683 km², po drugiej stronie barykady znajduje się wielkopolski Stawiszyn, którego powierzchnia nie przekracza km². Poznajcie bogatą historię tego może i niewielkiego, ale niezwykle interesującego miejsca.

Stawiszyn to najmniejsze pod względem powierzchni miasto w naszym kraju. Znajduje się w Wielkopolsce

Stawiszyn to miasto znajdujące się w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. Miejscowość uzyskała lokację miejską w 1291 roku, utraciła ją w 1870, a ponownie uzyskała w 1919 roku. Według danych z 31 grudnia 2019 mieszka tam zaledwie 1494 mieszkańców, jednak większe emocje od tej statystyki wywołuje wielkość miasta. Stawiszyn jest najmniejszym miastem w Polsce, jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,99 km²!

Na tak niewielkiej przestrzeni działa przede wszystkim przemysł odzieżowy i spożywczy. Działalność duszpasterska prowadzą kościół rzymskokatolicki i Kościół Ewangelicko-Augsburski. Niewielka miejscowość znajduje się między Koninem a Kaliszem.

Początki Stawiszyna sięgają czasów średniowiecza. Poznajcie historię miasta

O Stawiszynie pierwszy raz można było usłyszeć pod koniec XIII wieku, wówczas miasto funkcjonowało jako Stavissin lub Stavischin. W 1291 uzyskało prawa miejskie. Kolejne lata nie były zbyt dobre. W 1306 roku miejscowość została zniszczona przez Litwinów, a w 1331 roku spalona przez Krzyżaków. Stawiszyn odżył w czasach Kazimierza Wielkiego. Słynny władca wybudował tu w XIV wieku zamek królewski, zniszczony w połowie XVII wieku podczas najazdu szwedzkiego. Na jego fundamentach wzniesiono w latach 1785–88 kościół ewangelicki. Władca z dynastii Piastów jest również odpowiedzialny za wybudowanie w mieście murów obronnych. Miejscowość w czasach średniowiecznych uzyskała charakterystyczny plan z owalnicowym jądrem. To najstarszy element przestrzenny Stawiszyna, wokół którego wytyczono ulicę.

Stawiszyn utracił prawa miejskie w 1870 roku, decyzją administracji rosyjskiej. Odzyskał je w 1919 roku. Przed II wojną światową w mieście żyło wielu Żydów. W 1884 roku stanowili ponad 30% wszystkich mieszkańców. W 1940 roku część z nich niemieccy narodowi socjaliści deportowali do Kalisza, pozostałych wywieziono do getta w Koźminku. Większość zginęła w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Poznań Radio ESKA Google News
Autor:

Co warto zobaczyć w Stawiszynie?

Do głównych atrakcji tej niewielkiej miejscowości należą: gotycki kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z XIV wieku, ratusz, neogotycki kościół ewangelicko-augsburski z 1844 (nieczynny) i cmentarz ewangelicki z licznymi nagrobkami.

A jakie są największe pod względem powierzchni miasta w Wielkopolsce? Sprawdź naszą galerię!