Tramwaje elektryczne mają swoje święto w Poznaniu! Są z mieszkańcami 125 lat

i

Autor: Archiwum MPK Poznań Tramwaje elektryczne mają swoje święto w Poznaniu! Są z mieszkańcami 125 lat

Tramwaje elektryczne mają swoje święto w Poznaniu! Są z mieszkańcami 125 lat

2023-03-06 13:19

Dzisiaj już nikt tego nie pamięta, ale kiedyś po ulicach Poznania jeździły tramwaje konne. - Wywoływały one nie tylko ciekawość i podziw, ale także strach - przypominają miejscy urzędnicy w wyjątkową rocznicę. Od 125 lat po stolicy Wielkopolski jeżdżą już tramwaje elektryczne.

Tramwaje konne w Poznaniu

Tramwaje konne kiedyś były głównym środkiem komunikacji w Poznaniu. Dzisiaj już mało, kto o tym pamięta, ale miejscy urzędnicy przypominają, że dokładnie 6 marca 1898 roku zniknęły one z poznańskich ulic. Tak więc minęło dokładnie 125 lat.

- Wywoływały one nie tylko ciekawość i podziw, ale także strach - mówią urzędnicy. - Istniały wówczas trzy linie. Oznaczona kolorem białym kursowała po trasie starego tramwaju konnego od Dworca Głównego przez Stary Rynek na Ostrów Tumski. Oznaczona kolorem czerwonym jeździła z Rynku Jeżyckiego, ul. Jadwigi (dziś. ul. Kraszewskiego), Zwierzyniecką, św. Marcinem i starą trasą tramwaju konnego - od Starego Rynku do Bramy Wildeckiej. Oznaczona kolorem żółtym kursowała z Dworca Głównego, trasą identyczną jak "biała", ale tylko do skrzyżowania ul. Wielkiej i Wielkich Garbar - opowiadają.

125 lat tramwaju elektrycznego w Poznaniu

Tramwaje konne zostały zastąpione pierwszymi bimbami elektrycznymi. - Uruchomienie tramwaju elektrycznego trwale zmieniło oblicze publicznego transportu zbiorowego - przyznaje MPK Poznań.

6 marca 1898 roku w Poznaniu uruchomiono pierwsze tramwaje elektryczne. Tego dnia trasy tramwajowe przystrojono girlandami, a elektryczne wagony rozpoczęły kursy. Początkowo było to na trasach zlikwidowanych tramwajów konnych. Jeździły liniami oznaczonymi kolorowymi światłami, a nie numerami: trasę linii białej wyznaczono od Dworca Głównego przez Stary Rynek na Ostrów Tumski, żółtej – podobną trasą, ale skróconą do ówczesnego mostu Chwaliszewskigo. Trasa linii czerwonej wiodła z rynku Jeżyckiego do Bramy Wildeckiej. - Ponadto po godzinie 23:00 kursowały wagony nocne między Starym Rynkiem a Dworcem Centralnym, oznaczane białym światłem w formie krzyża – pisał w książce „120 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu” Jan Wojcieszak.

W kwietniu uruchomiono linię ze Starego Rynku do podmiejskiego wówczas Łazarza (później przedłużona do Górczyna), w maju – linię ze Starego Rynku do Wildy, następnie kolejne, do odleglejszych dzielnic miasta.

MPK Poznań informuje, że jubileusz 125-lecia funkcjonowania tramwaju elektrycznego w Poznaniu sprawia, że 2023 rok będzie dla komunikacji miejskiej wyjątkowy. - Kulminacją obchodów będzie – planowane na listopad br. – wydarzenie dla mieszkańców, połączone z obchodami dnia św. Katarzyny, patronki przewoźników - przyznaje MPK.

13-latka wpadła pod tramwaj. Szokujący wypadek w Gorzowie