ATAK NOŻOWNIKA

Tymczasowy areszt dla 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-latka. Nożownik zaatakował grupę przedszkolaków w Poznaniu

2023-10-20 10:51

- Sąd rejonowy w Poznaniu podjął w piątek decyzję o tymczasowym aresztowaniu 71-letniego Zbysława C., który śmiertelnie ugodził nożem 5-letniego chłopca – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak.

Atak nożownika w Poznaniu. Areszt tymczasowy dla zabójcy 5-latka

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami w piątkowe przedpołudnie zapadła decyzja o tymczasowym areszcie dla 71-letniego Zbysława C., nożownika z Łazarza. - Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i podjął decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec 71-letniego Zbysława C. na okres trzech miesięcy – powiedział prok. Wawrzyniak.

Dodał, że posiedzenie w Sądzie Rejonowym Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu odbyło się w piątek z samego rana. - Posiedzenie w sądzie odbyło się bez udziału tego pana, natomiast na posiedzeniu był obecny jego obrońca – podkreślił prokurator.

Zbysław C. będzie izolowany na oddziale szpitalnym aresztu śledczego.

Nożownik zaatakował przedszkolaków w Poznaniu. Tragedia na Łazarzu

W środę w Poznaniu 71-letni Zbysław C. z nieznanych przyczyn zaatakował nożem 5-letniego chłopca, który z przedszkolną grupą szedł na wycieczkę na pocztę. Dziecko zostało ranione w klatkę piersiową, zmarło mimo natychmiastowej pomocy. Mężczyzna został ujęty, znajduje się w szpitalu pod dozorem policji.

Zarzuty dla nożownika z Poznania. Zbysław C. oskarżony o zabójstwo bez przesłuchania

W czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował, że wydano postanowienie o przedstawieniu Zbysławowi C. zarzutów. - Postanowienie to dotyczy zarzutu zabójstwa tego chłopca poprzez zadanie ciosu i spowodowanie obrażeń skutkujących śmiercią. Jutro (w piątek) będzie skierowany wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec tego mężczyzny - powiedział.

Rzecznik powiedział też, że stan zdrowia podejrzanego nie pozwala na wykonywanie czynności z jego udziałem. - Otrzymaliśmy informację ze szpitala, że Zbysław C. jest niezdolny w chwili obecnej do brania udziału w czynnościach procesowych. Niedawno weszły jednak w życie przepisy, które umożliwiają wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów bez konieczności przesłuchania podejrzanego. W przypadku skierowania do sądu wniosku o tymczasowy areszt, sąd też nie musi tego mężczyzny przesłuchiwać – wyjaśnił.

Nożownik zaatakował grupę przedszkolaków w Poznaniu. Zbysław C. leczy się neurologicznie. Przed atakiem na dzieci zaczepiał innych

W trakcie czwartkowej konferencji prasowej prok. Wawrzyniak potwierdził, że Zbysław C. leczył się neurologicznie. - Wiemy, że cierpi na schorzenia neurologiczne, które spowodowały jakieś zmiany organiczne w mózgu – powiedział. Sekcja zwłok dziecka wykazała, że przyczyną zgonu pięcioletniego Maurycego była rana kłuta klatki piersiowej.

Śledczy ustalili dotąd, że przed atakiem na dziecko 71-latek zaczepiał ekspedientkę w jednym z okolicznych sklepów, zaczepiał też innego mężczyznę – w obu przypadkach został zignorowany. Zbysław C. miał grozić ekspedientce śmiercią, mężczyźnie miał pokazać nóż. - Dopiero potem przyszedł do tej grupki dzieci. Powiedział, że wszystkich zabije. Potem zaatakował, zadał cios, oddalił się z tego miejsca, został zatrzymany przez świadków - powiedział prokurator i zaznaczył, że wszystko wskazuje na to, że dziecko było przypadkową ofiarą.

Dodał, że śledczy zabezpieczyli nóż, którym mężczyzna uderzył dziecko. Podczas przeszukania mężczyzny odnaleziono przy nim kolejny nóż. - Są przesłuchiwani świadkowie, ustalane są okoliczności towarzyszące temu zdarzeniu, ale również sposób zachowywania tego mężczyzny przed nim. Nie mamy informacji, by ten mężczyzna w ostatnich dniach zachowywał się niepokojąco, inaczej. Wiem od policjantów, że oni też nie odnotowali żadnych sygnałów, by ten mężczyzna niepokojąco się zachowywał – dodał prokurator.

W środę wieczorem rzecznik wielkopolskiej policji mł. insp. Andrzej Borowiak pytany, czy policja miała wcześniej sygnały od mieszkańców okolicy, sąsiadów mężczyzny, że czują się zagrożeni jego zachowaniem, powiedział, że "ten mężczyzna nigdy wcześniej nie był notowany". Dodał, że z dotychczas zebranych przez funkcjonariuszy informacji wynika, że mężczyzna zachowywał się "niepokojąco" od dwóch dni. Natomiast – jak podkreślił Borowiak – "nie było żadnego zgłoszenia w tej sprawie na 112". Zaznaczył też, że z dotychczas uzyskanych informacji nie wynika, by ze strony tego mężczyzny "były to takie zachowania, które by wzbudzały u ludzi jakieś zaniepokojenie, że rzeczywiście może być niebezpieczny, czy może komuś zrobić krzywdę".

Poznań pogrążony w żałobie po morderstwie 5-latka. Tak poznaniacy żegnają ofiarę nożownika

Nie żyje 5-latek zaatakowany w Poznaniu. Nożownik wykrzykiwał straszne rzeczy o Putinie