Poznańscy naukowcy będą częścią międzynarodowego zespołu zajmującym się analizą ludzkich zachowań, a także bezpieczeństwa, komunikacji, terroryzmu czy walki z wykluczeniem.
- Możemy w tym momencie budować bardzo silne międzynarodowe zespoły badawczo -dydaktyczne i grupy robocze, których celem jest właśnie rozwinięcie wiedzy i umiejętności z zakresu nauk behawioralnych - mówi doktor Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM
Jesienią grupa naukowców ma udać się do Kataru. W ramach współpracy ONZ objął patronatem studia podyplomowe z analizy behawioralnej i wykrywania kłamstwa.
- To jest znalezienie zarówno w tym wymiarze językowym, jak i w wymiarze wizualnym wyglądu, zachowań, zmian w kontekście dźwięków, w kontekście audialnym, które po nitcę do kłębka mogłyby nas doprowadzić do tego, że doszło do jakiegoś odstępstwa od normy zachowania drugiego człowieka, na skutek pojawienia się jakichś silnych emocji, dzięki czemu możemy domniemywać, że na przykład w danym fragmencie wypowiedzi ten drugi człowiek, niestety, ale mija się z prawdą - dodaje Tadeusz-Ciesielczyk.
Porozumienie zostało podpisane w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Jego Wysokości Emira Kataru, Szejka Tamima bin Hamada Al Thaniego. Centrum nauk behawioralnych swoją siedzibę ma w Katarze i współpracuje z rządem katarskim. UAM reprezentował prorektor prof. Michał Banaszak, prof. Anna Potyrała oraz dr Małgorzata Tadeusz-Ciesielczyk.