Uchwała antysmogowa w Wielkopolsce - kogo dotyczy?
Sejmik Województwa Wielkopolskiego 18 grudnia 2017 r. przyjął uchwałę antysmogową tj. Uchwałę nr XXXIX/941/17 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa wielkopolskiego (bez Miasta Poznania i Miasta Kalisza) ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
Uchwała została następnie znowelizowana w dniu 29 listopada 2021 roku.
Wymiana starych pieców w Wielkopolsce - co zrobić, by nie płacić kary?
Uchwała wprowadza kilka ważnych dat, o których musimy pamiętać, jeśli nie chcemy płacić kar. Pierwszą z nich jest 31 grudnia 2023 roku. To ostatni dzień, gdy możemy na terenie Wielkopolski używać starego, bezklasowego pieca na węgiel. - Od 1 stycznia 2024 można będzie użytkować piece węglowe spełniające ekologiczne normy spalania 3, 4 lub 5 klasy. Piece 3 i 4 klasy mogą być użytkowane do końca 2027. Dotyczy to również pieców na ekogroszek oraz drewno opałowe - tłumaczą urzędnicy.
Stare "kopciuchy" przed końcem tego roku należy zatem zastąpić ogrzewaniem gazowym, piecem 5 klasy na ekogroszek, piecem 5 klasy na pellet drzewny lub pompą ciepła.
Do końca 2025 roku - należy wymienić tzw. miejscowe ogrzewacze pomieszczeń czyli PIECE KAFLOWE, piece typu KOZA oraz KOMINKI na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w odpowiednie urządzenie ograniczające emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami Ekoprojektu,
Do końca 2027 roku - należy wymienić kotły i piece na węgiel lub drewno spełniające podstawowe wymagania emisyjne - klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012; kotły klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed dniem 1 maja 2018 r., będą mogły być stosowane do końca ich żywotności.
Polecany artykuł:
Wymiana starych pieców w Wielkopolsce. Jaka kara za brak wymiany "kopciucha"?
Od początku 2024 roku możemy spodziewać się wzmożonych kontroli. W Poznaniu to, czy przestrzegamy zapisy uchwały antysmogowej, sprawdzać będą strażnicy miejscy.
Przestrzeganie przepisów wprowadzonych uchwałą antysmogową kontrolowane będzie zarówno w kwestii posiadanych urządzeń grzewczych jak i stosowanych rodzajów paliw. W uchwałach antysmogowych brak jest regulacji odnoszących się do sankcji, jaka grozi za niestosowanie się do przepisów tych aktów prawa miejscowego. Sankcja ta została wskazana w art. 334 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1219), zgodnie z którym: Kto nie przestrzega ograniczeń, nakazów lub zakazów, określonych w uchwale sejmiku województwa przyjętej na podstawie art. 96, podlega karze grzywny.
Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi od 20 zł do 5 000 zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 Kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.
Polecany artykuł:
Czym nie wolno palić w województwie wielkopolskim?
Na terenie województwa nie wolno spalać w kotłach, piecach i kominkach:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- węgla brunatnego i paliw z niego produkowanych,
- drobnych miałów węglowych gdzie drobnego węgla (ziarna poniżej 3 mm) jest ponad 15%,
- węgla kamiennego o następujących parametrach:
- wartości opałowej poniżej 23 MJ/kg
- zawartości popiołu powyżej 10%
- zawartości siarki powyżej 0,8%;
- biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno musi być sezonowane co najmniej przez 2 lata).
Gdzie jest najmniej smogu w Europie? Oto 10 miast z najczystszym powietrzem - pierwsze miejsce urzeka!