komputer

i

Autor: Pixabay

Technologie

Uczniowie z Poznania napisali egzamin... z kompetencji cyfrowych! To był prawdziwy test z praktycznego wykorzystania technologii

2024-09-09 15:32

Jak zaprogramować odkurzacz albo jak weryfikować informację - tego między innymi dotyczyły zadania na egzaminie z kompetencji cyfrowych. Zdawali go uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Więcej szczegółów w artykule.

IT Fitness Test w Poznaniu

Zaprogramować robota sprzątającego, zweryfikować zdjęcia czy wiadomości, a także wyszukać przydatnych informacji w internecie - tak wyglądał test kompetencji cyfrowych wykonany przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Wszystko w ramach IT Fitness Test.

Jaki zakres tematyczny poruszał egzamin?

Zagadnienia były różnorodne. - Pytania z zakresu cyberbezpieczeństwa szeroko rozumianego, podstaw szyfrowania, ogólny internetu, pytania dotyczące obsługi narzędzi biurowych, młody człowiek powinien być przynajmniej elementarnie przygotowany do wejścia w dorosły zawodowy świat - mówi Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska.

Sprawdzian kompetencji cyfrowych uczniów odbywał się w całej Polsce. Na swoje zadania mieli 45 minut.

Co po egzaminie powiedzieli nam uczniowie?

Zdania po teście były podzielone. Jedni uczniowie byli zaskoczeni zakresem tematycznymi, ale przy tym byli zadowoleni, a inni niekoniecznie. 

  • Test mi się bardzo podobał. Ogólnie podobało mi się to, że był tak praktycznie skonstruowany, że można było korzystać z internetu;
  • To była taka wiedza pozaszkolna;
  • Było dużo pytań o sztuczną inteligencję, było kilka pytań z excela też, to mnie bardzo zaskoczyło;
  • Na pewno za mało czasu jak na 45 minut - mówili po zakończonym teście uczniowie "ósemki"

Miasto podpisało z Cyfrową Polską porozumienie, które ma promować podnoszenie kompetencji cyfrowych.

Podnoszenie kompetencji cyfrowych naszych mieszkańców i urzędników to kluczowy krok w budowaniu konkurencyjności lokalnej gospodarki oraz wzmocnieniu odporności na zagrożenia cyberbezpieczeństwa. Wprowadzając nowoczesne rozwiązania, inwestujemy w przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców. Dlatego też badamy obecny poziom tych umiejętności, aby skutecznie planować działania - tłumaczy Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta.

Swoje pomoce mają również nauczyciele, którzy mogą przystąpić do testu, ale też skorzystać z gotowych scenariuszów lekcyjnych.

W tych szkołach w Poznaniu wszyscy uczniowie zdali maturę: