Barszcz Sosnowskiego już kwitnie. Co robić, gdy dojdzie do poparzenia?

i

Autor: Getty Images Barszcz Sosnowskiego już kwitnie. Co robić, gdy dojdzie do poparzenia?

Roślina

Unikaj tej rośliny! Barszcz Sosnowskiego nadal kwitnie i ma się dobrze! Sprawdź tę mapę

2024-07-17 12:54

Wielokrotnie informowaliśmy o tym, dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego. Jednak chcemy Was ponownie uczulić, że jest to wyjątkowo niebezpieczna roślina. Dlatego w sezonie wakacyjnym warto sugerować się mapą, która wskazuje miejsca występowania barszczu Sosnowskiego. Szczegóły w artykule.

Barszcz Sosnowskiego kwitnie i owocuje latem - w czerwcu i lipcu. To właśnie o tej porze roku jest dla nas najbardziej niebezpieczny. Co zrobić, by chronić się przed tą rośliną?

Barszcz Sosnowskiego. Dlaczego jest niebezpieczny? Jak wygląda i gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego z reguły rośnie na łąkach, w ogrodach i parkach, a także nad brzegami rzek i jezior. Jest to bardzo wysoka roślina, która może osiągnąć wysokość nawet do 3,5 metra, a średnica łodygi dochodzi do 10 centymetrów! Z kolei dolna część łodygi i ogonki liściowe pokryte są ciemnopurpurowymi plamkami. Barszcz posiada drobne, białe kwiatki.

Jednak niech Was nie zmyli ten niepozorny wygląd rośliny. Barszczu Sosnowskiego należy unikać jak ognia! Wszystko przez jego właściwości. Po kontakcie z liśćmi możecie nabawić się poważnych oparzeń!

Barszcz Sosnowskiego. Skutki kontaktu z rośliną

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina, która stanowi zagrożenie zarówno dla ludzi, jaki z zwierząt. Roślina wytwarza sok, który zawiera olejek eteryczny. Ma on w swoim składzie furanokumaryny, które mogą spowodować oparzenia II i III stopnia, podrażnienie dróg oddechowych oraz oczu.

Jak rozpoznać, że jesteś poparzony przez barszcz Sosnowskiego?

Objawy to zwykle zmiany skórne, które pojawiają się na ciele od 30 minut do 2 godzin po kontakcie z rośliną lub jej sokiem. W pierwszej fazie występuje zaczerwienienie skóry, a następnie pojawiają się bąble wypełnione płynem surowiczym. Co więcej, objawy mogą się nasilić w ciągu 24 godzin.

Najgorsze jest to, że skutki oparzeń po kontakcie z barszczem Sosnowskiego, mogą utrzymywać się nawet do kilku lat! Poparzenie wywołuje stan zapalny skóry, która po zagojeniu ran jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV. Właśnie te objawy mogą trwać kilka lat.

Barszcz Sosnowskiego. Miejsce występowania w Wielkopolsce. MAPA

Analizując mapę dotyczącą miejsc występowania barszczu Sosnowskiego widać, że w województwie wielkopolskim zostały zgłoszone 141 skupisk tej rośliny.

Tutaj trzeba uważać! W tych miejscach może rosnąc barszcz Sosnowskiego! W okolicach Poznania jest aż 61. takich obszarów. Koniecznie zapoznaj się z tą mapą. Dzięki temu zapobiegniesz spotkaniu z niebezpieczną rośliną.

Zobacz tę galerię! Emu zamieszkają w poznańskim ZOO: