Wieloryb

i

Autor: Pexels

Świat

W brzuchu martwego kaszalota odnaleziono skarb o wartości pół miliona euro. Brzmi jak scenariusz do filmu?

2023-07-06 10:07

Grupa naukowców z Las Palmas odkryła niesamowite znalezisko. Postanowili zbadać martwego kaszalota, którego ciało odkryto na plaży. To co znaleźli we wnętrznościach wieloryba przeszło ich najśmielsze oczekiwania!

We wnętrznościach wieloryba znaleziono prawie 10 kg ambry, niezwykle cennej substancji, wykorzystywanej przy produkcji perfum.

Wieloryb z cennym skarbem. Brzmi, jak scenariusz filmu?

Wzburzone morze utrudniało przeprowadzenie sekcji zwłok, ale Antonio Fernández Rodríguez, szef instytutu zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności na Uniwersytecie w Las Palmas, był zdeterminowany, aby dowiedzieć się, jaka była przyczyna śmierci kaszalota.

Uczony podejrzewał problem trawienny, zbadał okrężnicę zwierzęcia - i poczuł coś twardego przyklejonego do tej części jelita.

- Wyciągnąłem kamień o średnicy około 50-60 cm i wadze 9,5 kg. Fale obmywały wieloryba. Wszyscy patrzyli, kiedy wróciłem na plażę, ale nie wiedzieli, że to, co miałem w rękach, to ambra - powiedział naukowiec, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Co to jest ambra i jak powstaje?

Ambra to bardzo rzadka substancja, często nazywana pływającym złotem. Dodajmy, że kawałek, który Fernández trzymał w dłoni, był wart około 500 tys. euro!

Najciekawsze jest pochodzenie ambry, które produkowane jest przez około jednego na 100 kaszalotów! 

Jak powstaje „pływającego złoto”? Będziecie zaskoczeni! Wieloryby zjadają duże ilości kałamarnic i mątw, z których większość nie może zostać strawiona i jest zwracana. Część jednak pozostaje i przez lata gromadzi się w jelitach wieloryba, tworząc ambrę.

Czasami jest ona wydalana, dlatego najczęściej można ją znaleźć pływającą w morzu. Jednak przeważnie, tak jak w przypadku wieloryba z La Palmy, ambra staje się zbyt duża. Fernández, który przeprowadził sekcje zwłok u ponad 1000 wielorybów, stwierdził, że ambra spowodowała sepsę i to zabiło wieloryba – informuje „Rz”.

Co ciekawe, ambrę charakteryzuje drzewny zapach podobny do drzewa sandałowego. Dodatkowo surowiec ten, zawiera również ambreinę, bezwonny alkohol, który może utrwalać i przedłużać trwałość zapachów, stąd jej popularność wśród perfumiarzy.

Przyroda w zamkniętych lasach

Dla bezpieczeństwa wielorybów Stany Zjednoczone, Australia i Indie zakazały handlu ambrą w ramach zakazu polowań na te stworzenia.

Znalezisko zostanie sprzedane na szczytny cel

Obecnie trwają poszukiwania nabywcy, a Fernández ma nadzieję, że zebrane fundusze zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wulkanu, który wybuchł na La Palmie w 2021 r., co spowodowało szkody w wysokości ponad 800 mln euro i zniszczyło setki domów i firm.