Transport

W Poznaniu otwarto stację wodorową Orlenu. To pierwszy taki punkt w Polsce! [ZDJĘCIA]

2024-06-28 11:50

Orlen otworzył w Poznaniu swoją pierwszą, ogólnodostępną stację wodorową, na której zatankujemy samochody ciężarowe, osobowe oraz autobusy. Stacja znajduje się przy ulicy Warszawskiej 231, w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo. Działa całodobowo. Od samego początku zasila flotę 25 autobusów należących do MPKa. Skąd pomysł na taką inwestycję?

Pierwsza stacja wodorowa Orlenu. Punkt otwarto w Poznaniu!

Premierowa orlenowska stacja jest trzecim obiektem tego typu w Polsce. Wcześniej tym ekologicznym paliwem można było tankować pojazdy w Warszawie i Rybniku. Dla poznaniaków będzie to wielkie ułatwienie, dotychczas najbliższa stacja umożliwiająca tankowanie wodorem znajdowała się w Berlinie.

Skąd pomysł na taką inwestycję w Poznaniu?

Poznańska stacja jest częścią projektu Clean Cities, wspieranego przez fundusze unijne oraz krajowy program “Zielony transport publiczny”. MPK Poznań planuje zakup kolejnych pięciu wodorowych autobusów, z możliwością rozszerzenia zamówienia o cztery dodatkowe pojazdy. Na ten moment dostępne są trzy dystrybutory.

Budowa stacji tankowania tego paliwa jest z jednej strony, odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie samorządów takich jak Poznań, który rozwija transport miejski w kierunku zeroemisyjności, a z drugiej ważnym elementem realizacji celów strategicznych Spółki. Wodór to bezpieczne, alternatywne źródło energii w transporcie, które wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla w miastach. W tym wypadku poprawi jakość życia mieszkańców stolicy Wielkopolski. W trakcie 15-letniej umowy dostarczymy do poznańskich autobusów 1,8 milionów kilogramów wodoru, co pozwoli uniknąć emisji 21 tysięcy ton CO2 – stwierdza Artur Osuchowski, członek zarządu Orlen ds. Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Stacja wodorowa dostępna dla każdego

Proces tankowania autobusu trwa ok. 15 minut. Co pozwala na przejechanie około 350 km. Tankowania samochodu osobowego jest krótsze. Zbiornik o pojemności 5 kg wodoru napełnia się ok. 5 minut. Taka ilość wodoru pozwoli na przejechanie około 600 km. Cena 1 kg wodoru na poznańskiej stacji to 69 zł. Projekt zakłada budowę sieci ponad 100 stacji tankowania wodoru w Polsce, Czechach i na Słowacji do 2030 roku.

Autobusy przyszłości

Autobusy z napędem wodorowym cechuje duży zasięg i krótki czas tankowania, dzięki czemu są niezwykle wydajne w codziennym użytkowaniu. Posiadają liczne udogodnienia dla pasażerów, takie jak: klimatyzacja, system informacji pasażerskiej, ładowarki do urządzeń mobilnych i terminale płatności zbliżeniowej. Ułatwiają również życie kierowcom, którzy mają do dyspozycji zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pomagają w wykrywaniu pieszych i innych uczestników ruchu.

W Poznaniu otwarto pierwszą stację wodorową Orlenu. Sprawdź zdjęcia!

Autobusy w poślizgu! Który kierowca tym razem okazał się najlepszy?

QUIZ. Znasz te polskie autobusy?

Pytanie 1 z 11
Marka Autosan ma siedzibę w: