Poznańskie szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego i podstawy programowej, w której znalazł się nowy przedmiot. Od 1 września zamiast WOS-u dzieci będą uczyły się HIT-u, czyli historii i teraźniejszości. W ostatnich dniach wiele kontrowersji wzbudził zaakceptowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki podręcznik. Jak się okazuje, w Poznaniu póki co tylko dwa z trzydziestu najlepszych liceów w Poznaniu zdecydowały się wprowadzić wzbudzający skrajne emocje podręcznik.
Autorytety naukowe, historyczne podkreślały, że obawiają się, że będzie to podręcznik polityczny. Nie chcieliśmy wprowadzać czegoś niesprawdzonego, do czego nie moglibyśmy się przygotować do treści poruszanych w konkretnym podręczniku i ich realizować
mówi Andrzej Kabala, zastępca dyrektora 38. Dwujęzycznego LO w Poznaniu, w którym historycy postanowili nie wprowadzać żadnego podręcznika. Zamiast tego sami przygotują materiał do nauki.
Nauczyciele nie muszą prowadzić przedmiotu na podstawie konkretnego podręcznika. Mogą sami, kierując się własną wiedzą i źródłami realizować konkretne tematy, tak by ta wiedza była przekazany we właściwy sposób.
To nie pierwszy przedmiot w 38. LO, który będzie prowadzony bez podręcznika. Kilka innych poznańskich szkół postanowiło natomiast wprowadzić podręcznik niezatwierdzony jeszcze przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Tymczasem prezydent Poznania w mediach społecznościowych zaapelował do nauczycieli, żeby nie korzystali z kontrowersyjnego podręcznika profesora Wojciecha Roszkowskiego.
Listen to "Czarnek o podręczniku HiT - mówi o nagonce! [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.