Największym miastem w Polsce z bezpłatną komunikacją miejską jest Kalisz. Oczywiście nie jest ona za darmo dla wszystkich = trzeba posiadać Kaliską Kartę Mieszkańca, którą samorząd wydaje wszystkim mieszkańcom rozliczającym swoje podatki w mieście.
Czy rozwiązanie wprowadzone w Kaliszu zadziałało? Czy mieszkańcy przesiedli się na komunikację miejską? Tak, i dokładnie pokazują to statystyki. Liczba przejazdów autobusami wzrosła pomiędzy styczniem a marcem tego roku z ok. 8,5 tys. do ponad 110 tys.
Powiązanie darmowych przejazdów z posiadaniem karty mieszkańcy działa również m.in. w podwarszawskich Ząbkach, Działdowie, Radomsku czy Mławie.
Miasta w Wielkopolsce z darmową komunikacją miejską:
- Wągrowiec
- Nowy Tomyśl
- Puszczykowo
- Mosina
- Środa Wielkopolska
- Września
- Śrem
- Gostyń
- Kalisz
Czy darmowa komunikacja miejska się opłaca? Oczywiście ma on swoje plusy i minusy. Wśród zalet takiego rozwiązania na pewno należy wymienić poprawienie bezpieczeństwa energetycznego w związku ze zmniejszeniem zużycia ropy. Mniej samochodów na ulicach to mniejszy hałas i mniejsza emisja CO2.
Jakie są minusy? Z drugiej strony miasto decydujące się na taki ruch może liczyć się z koniecznością zwiększenia wydatków na transport.
Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!