Kolejne drzewa do wycinki w Poznaniu?
Mieszkańcy Rataj obawiają się kolejnej wycinki drzew. Chodzi o teren dawnej fabryki KCP obecnie teren należy do miasta. Znajdują się na nim liczne drzewa, które liczą kilkadziesiąt lat. Na wrześniowej sesji Rady Osiedla Rataje podjęto uchwałę wnoszącą o niezmienianie przeznaczenia tego terenu, jako obszaru zielonego. Z decyzją rady utożsamiają się okoliczni mieszkańcy. Jednak do Wydziału Urbanistyki i Architektury w Poznaniu firma Robyg Wega Development sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie skierowała wniosek o ustalenie warunków zabudowy tego obszaru.
Deweloper z Warszawy ma w planach postawić na Ratajach wysoki budynek mieszkalny wielorodzinny, z usługami na parterze oraz towarzysząca mu infrastrukturą w tym również podziemną halą garażową. Pomysł nie podoba się mieszkańcom okolicy, którzy z powodu inwestycji obawiają się wzmożonego ruchu samochodowego, zacienienia terenu oraz wycięcia cennego drzewostanu.
Polecany artykuł:
Walka o drzewa na Ratajach
Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska przeprowadził oględziny spornego terenu i na jego podstawie uznał, że drzewa ze względu na wartość przyrodniczą oraz znaczenie w lokalnym ekosystemie powinny być pozostawione. Przynajmniej kilka z drzew, które rosną na zagrożonym terenie, spełnia wymogi pomników przyrody. Rosną tam trzy około 200-letnie dęby szypułkowe. Dodatkowo przynajmniej sześć drzew ma obwody przekraczające 200 cm. Nie ma więc możliwości, by ewentualne nasadzenia zastąpiły ich wartości przyrodnicze i społeczne na tym terenie.
We wtorek, 25 października do rady miasta Poznania złożona została również petycja o objęcie ochroną w formie pomników przyrody grupy drzew przy ulicy Rataje. Złożona została przez działacza Stowarzyszenia My Poznaniacy Lechosław Lerczak.
Mieszkańców w sporze z deweloperem wspiera również Rada Osiedla Rataje. – My jako Rada Osiedla Rataje zawsze będziemy działać w pierwszej kolejności w interesie mieszkańców. Dlatego już podjedliśmy odpowiednie kroki, aby wesprzeć mieszkańców w walce o ocalenie drzew – zapewnia radny Artur Świątkowski.
Warszawski deweloper zapewnia, że jego działania nie mają na celu szkody dla lokalnej infrastruktury przyrodniczej. – W nawiązaniu do planowanej inwestycji przy ul. Zamenhofa w Poznaniu podkreślamy, że jesteśmy obecnie na etapie analizy urbanistycznej uwzględniającej najwartościowsze drzewa na tym obszarze. Rozwiązania są uzgadniane i konsultowane z Wydziałem Ochrony Środowiska UM Poznań. Mamy na celu zachowanie najcenniejszych okazów poprzez pozostawienie ich lub przesadzenie w obrębie naszej działki – informuje biuro prasowe firmy Robyg.