Wielkanoc 2024
Święta wielkanocne to najważniejsze dni w kalendarzu chrześcijańskim. Zbliżają się one coraz większymi krokami. 24 mieliśmy niedzielę palmową, która rozpoczęła tzw. Wielki Tydzień. Ten kończy się w niedzielę wielkanocną, czyli w dzień Zmartwychwstania Pańskiego.
Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?
Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Paschalne, czyli jeden z najważniejszych momentów w roku liturgicznym dla katolików. To właśnie w Wielki Czwartek w Kościele katolickim liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. w Wielki Czwartek.
Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?
Drugim ważnym dniem jest Wielki Piątek. Tego dnia w kościele nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa.
Polecany artykuł:
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla, że Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że wierni nie mają obowiązku pójścia do kościoła.
Czy w Wielką Sobotę trzeba iść do kościoła?
Wielka Sobota jest jednym z najważniejszych dni o świątecznym charakterze obchodzonych przez chrześcijan. To nie tylko ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, ale również koniec rozpoczętego w Wielki Czwartek Triduum Paschalnego, czyli czasu wspominania śmierci Chrystusa na krzyżu i oczekiwania na jego Zmartwychwstanie.
W Wielką Sobotę zgodnie z kalendarzem świąt nakazanych, wierni nie są zobowiązani do uczestnictwa w liturgii. Tego dnia do wieczornej mszy świętej zwanej Wigilią Paschalną (w czasie której odnawia się przyrzeczenia chrzcielne), nie ma liturgii. Wierni jedynie przynoszą pokarmy do poświęcenia.
Tak przed laty w Polsce wyglądała Wielkanoc. Zobaczcie zdjęcia: