Wielkopolscy terytorialsi znów przyjmują w swoje szeregi! Kto może próbować swoich sił?

2020-08-01 13:58 MMK

Obecnie w szeregach 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Taczaka służy ponad 1500 żołnierzy. Co trzeba zrobić, by zostać terytorialsem? Są dwie drogi: udać się do swojej macierzystej WKU lub wypełnić wniosek na ePUAP – informuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Wielkopolscy terytorialsi znów przyjmują w swoje szeregi! W czasie trwania pandemii, to właśnie m.in. oni walczyli z koronawirusem. Teraz, w związku z łagodzeniem obostrzeń, poszukują kandydatów do wojska.

Niemal 90 kolejnych rekrutów przekroczyło po raz pierwszy bramę jednostki wojskowej w Lesznie by stać się terytorialsami. Swoje marzenia o zostaniu żołnierzem postanowiło spełnić wielu uczniów i studentów ale także lekarz, siatkarz, listonosz, kucharz czy mechanik. Różni ich wiele ale łączy jedno - wszyscy postanowili służyć krajowi

informuje 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej.

Rekruci, już pierwszego dnia, przejdą egzamin fizyczny, aby sprawdzić, jaką mają kondycję. Czekają ich również intensywne treningi, przeszkolenie z obsługi broni oraz elementów taktyki, a także pierwszej pomocy medycznej na polu walki, ewakuacji rannego i pracy z mapą. Ostatniego dnia czeka ich egzamin, tzw. „pętla taktyczna”. Sprawdza ona, czego nauczyli się rekruci w ostatnich szesnastu dniach.

Po pierwszym szkoleniu nastąpi przysięga wojskowa i kolejne 3 lata pracy.

Szkolenie będzie odbywać się zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego. To nowa sytuacja w naszej jednostce. Oznacza to, że kandydaci będą ćwiczyć w mniejszych grupach. Każde szkolenie musi poprzedzać wywiad na temat stanu zdrowia rekrutów oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej. Instruktorzy będą każdorazowo udzielać wytycznych na temat profilaktyki zakażeń

mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. I dodaje, że jeśli ryzyko zakażenia będzie zbyt duże, szkolenie zostanie przerwane.

Niezwykła kawiarnia w Przemyślu

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.