W miniony poniedziałek (2 września) na internetowym profilu "poznanmoment" pojawiło się nagranie z jednego z autobusów miejskich. - Wrzący płyn ponownie wylewa się z sufitu autobusu Solaris. Tym razem oblana została jedna pasażerka - napisano przy poniższym wideo:
Zdarzenie miało miejsce w autobusie linii podmiejskiej w Jankowicach (gm. Tarnowo Podgórne). Widoczna powyżej ciesz to... wrzący płyn chłodniczy! Awaria opisana powyżej miała miejsce w jednym z autobusów, który należy do przewoźnika TPBUS.
Awarie autobusów. Pasażerowie narażeni na niebezpieczeństwo?
Sprawę ponownie skomentował "poznanmoment". Koniecznie obejrzyjcie poniższe wideo, które tym razem pochodzi z poznańskiej linii autobusowej:
Dodatkowo na profilu "Centralne Biuro Poznańskiego Trójkąta Bermudzkiego", można zobaczyć ciekawe zestawienie. Autor wpisu zrelacjonował usterki z wyciekami płynu chłodniczego, które następowały: 2 września, 31 sierpnia, 13 czerwca i 27 maja. Zobaczcie co na to MPK Poznań.
Płyn chłodniczy wycieka z autobusów MPK Poznań. Mamy odpowiedź rzecznika
W sprawie poważnych awarii skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym MPK - Agnieszką Smogulecką. Odpowiedź otrzymaliśmy dopiero po kliku dniach:
MPK Poznań posiada ok. 330 autobusów miejskich. Wszystkie użytkowane pojazdy są regularnie sprawdzane pod względem technicznym, posiadają ważne wszystkie wymagane badania i dokumenty. Bezpieczna i sprawna komunikacja miejska jest bowiem priorytetem poznańskiego przewoźnika. Służby techniczne MPK Poznań każdego dnia weryfikują stan taboru, na bieżąco usuwając pojawiające się usterki, a w sytuacjach tego wymagających zlecając przeprowadzenie napraw firmom zewnętrznym. Stan pojazdów jest sprawdzany podczas tzw. obsługi codziennej, ponadto autobusy przechodzą przeglądy wynikające z przebiegu pojazdu, przeglądy okresowe (w regularnych odstępach czasu) oraz przeglądy rejestracyjne dwa razy w roku - napisała.
MPK tłumaczy. "Sytuacje dotyczyły przede wszystkim starszych, kilkunastoletnich pojazdów"
Pani rzecznik prasowa odniosła się do krążących w internecie filmów z wyciekami płynów i zaznaczyła, że przedsiębiorstwo nie otrzymało informacji, aby ktokolwiek ucierpiał w trakcie awarii układu chłodzenia i ogrzewania w autobusie poznańskiego przewoźnika.
Występujące usterki, do których dochodzi w trakcie obsługi linii komunikacyjnych to awarie eksploatacyjne, związane z użytkowaniem pojazdów. Zgłaszane usterki dotyczą różnych elementów pojazdów, w tym również układu chłodzenia i ogrzewania, jak wycieki przy silniku, w przegubie oraz wewnątrz pojazdu (przy czym jako wyciek traktowane jest nie tylko pęknięcie przewodu, ale również kapanie płynu spowodowane np. poluzowaniem obejmy, uszkodzeniem uszczelnienia w zaworze czy pompie). W tym roku odnotowywano kilka takich usterek, a trzy przedstawione na filmach zamieszczonych w Internecie związane były z wypływem płynu w przestrzeni pasażerskiej. Sytuacje dotyczyły przede wszystkim starszych, kilkunastoletnich pojazdów. W związku z zaistniałymi zdarzeniami MPK Poznań pozostaje w kontakcie z producentem większości autobusów znajdujących się we flocie Spółki. Pojazdy zostały również poddane dodatkowym przeglądom, a pracowników wyczulono, aby w trakcie obsługi zwracali szczególną uwagę na to zagadnienie - dodała.
Jednocześnie rzeczniczka prasowa apeluje do pasażerów. - Przedsiębiorstwo nie otrzymało informacji, aby ktokolwiek ucierpiał w trakcie awarii układu chłodzenia i ogrzewania w autobusie poznańskiego przewoźnika. Natomiast prosimy Pasażerów, aby w przypadku zauważenia jakiejkolwiek niepokojącej sytuacji zgłaszali swoje uwagi prowadzącemu pojazd, co pozwoli mu na podjęcie stosownych działań - podsumowała.
Czy jechaliście autobusem, w którym występowała podobna awaria?
W MPK Poznań możesz zobaczyć historyczne pojazdy. Zobacz galerię: