Koloseum

i

Autor: Agnieszka Rządkowska

Turystyka

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu? To trzeba zobaczyć w stolicy Włoch [ZDJĘCIA]

W minionym tygodniu napisałam artykuł o różnicach między makaronem i pizzą we Włoszech od tych w Polsce. Teraz przyszedł czas na zabytki, których w Rzymie nie brakuje. Zapraszam cię na wirtualną wycieczkę po malowniczej stolicy Włoch. Jest co oglądać!

Włosi mogą pochwalić się wieloma zabytkami. Rzym słynie z historycznych budynków, placów i fontann. Jestem przekonana, że stolica Włoch zachwyci dosłownie każdego turystę! Mało tego, z pewnością wiele osób wróci jeszcze nie raz do tego miasta, by ponownie podziwiać tę architekturę, w końcu wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, prawda?

Symbol Włoch i jeden z 7 cudów świata… Koloseum!

To jedna z najbardziej znanych budowli świata, nic więc dziwnego, że włączono ją do listy siedmiu cudów świata. Włosi mają się czym chwalić, chociaż historia Koloseum nie do końca jest powodem do dumy. Dlaczego?

Koloseum powstało za czasów cesarza Wespazjana w latach 72-79. Budowało go prawie 60 tysięcy niewolników. Przetrwało wojny, katastrofy, w tym trzęsienia ziemi. Wielką arenę stworzono do konkretnego celu. Co prawda organizowano tam również uroczystości o charakterze religijnym i święta państwowe, jednak Koloseum służyło, jako arena do krwawych walk gladiatorów. Co więcej, po ostatnich walkach gladiatorów, które odbył się w 434 roku, amfiteatr zaczął popadać w ruinę, a kolejni władcy zaczęli rozkradać materiały z Koloseum do budowy pałaców, a nawet Bazyliki Świętego Piotra! Dodam jeszcze, że Koloseum jest najczęściej fotografowanym zabytkiem na świecie! Na mnie zrobił ogromne wrażenie! Bilety do Koloseum można kupić tylko przez Internet! W cenie biletu zwiedza się też Forum Romanum i Palatyn.

Forum Romanum – dawne centrum miasta

Forum Romanum to najstarszy plac w Rzymie. Jest to dawne centrum miasta, kiedyś tętniące życiem. Forum Romanum jest otoczone sześcioma z siedmiu miejskich wzgórz. Najczęściej zwiedzanie tego miejsca połączone jest z wizytą w Koloseum: najpierw dawny amfiteatr, a następnie płynne przejście do Forum Romanum. Te dwa zabytki są obok siebie.

Podczas zwiedzania Forum Romanum, warto pokusić się o spacer na wzgórze Palatyn, ponieważ właśnie z tego wzniesienia są piękne widoki na całe centrum dawnego Rzymu.

Panteon – ku czci wszystkim bogom

Panteon jest to najlepiej zachowana starożytna budowla w Wiecznym Mieście. Co ciekawe, termin ‘pantheon’ w języku greckim oznacza dosłownie świątynia wszystkich bogów. Dlatego obiekt jest wyrazem hołdu dla niebios. Mało tego, Panteon jest nie tylko jednym z najlepiej zachowanych zabytków w Rzymie, ale i w całej Europie! Zbudowano go na Polu Marsowym. W środku świątyni znajduje się otwór, przez który wpadają promienie słonecznie. Całość prezentuje się fenomenalnie! Bilety można kupić na miejscu lub przez Internet. 

Fontanna di Trevi 

Fontanna di Trevi jest ogromna i wygląda niesamowicie. Obiekt przedstawia boga mórz, Neptuna, otoczonego morskimi bóstwami - trytonami. Po jego obu stronach stoją posągi symbolizujące obfitość oraz zdrowie. Z kolei Neptun ukazany jest w rydwanie, zaprzężonym w dwa stworzenia, które są połączeniem konia i ryby. Całość robi ogromne wrażenie!

Oglądanie Fontanny di Trevi jest bezpłatne, jednak mimo tego turyści według zasady „na szczęście”, wrzucają monety do jej wód. Tym samym, jak się okazuje jest to bardzo dochodowy zabytek dla Włochów. Dlaczego? Codziennie do Fontanny di Trevi wrzucanych jest około 3 tys. euro w drobnych. Okazuje się, że co roku do jej wód trafia nawet 1,5 miliona euro.

Bazylika Świętego Piotra – na początku miała służyć, jako grób?

Bazylika św. Piotra zapewne jest jedną z najpiękniejszych kościołów świata. Obiekt jest ogromny i robi fenomenalne wrażenie! Bazylika pełni też niemalże funkcję muzeum, a wszystko dlatego, że zawiera wiele dzieł sztuki zgromadzonych w swoich murach. Świątynię ozdabiają dzieła takich mistrzów jak Gianlorenzo Bernini, Michał Anioł czy Antonio Canova.

Nie ma pewności czy święty Piotr był w Rzymie. Według historyków miał to być pierwszy nagrobek apostoła. Być może jego pozostałością jest odnaleziony przez archeologów fragment czerwonego tynku z napisem PETR – czytamy w serwisie podrozepoeuropie.pl. Wstęp do bazyliki jest bezpłatny, jednak należy pamiętać, że warunkiem wejścia do jakiegokolwiek kościoła we Włoszech, są zakryte ramiona oraz uda.

Muzea Watykańskie – siedem kilometrów sztuki

Na początek pamiętajmy, by móc na spokojnie przejrzeć większość dzieł zebranych w gmachu muzeów, warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin. Ekspozycja zajmuje powierzchnię około 42.000 m², a do przejścia jest około siedem kilometrów.

Do galerii zdjęć dodałam także schody z Muzeów Watykańskich, jednak niebezpodstawnie, ponieważ nie są to zwyczajne schody. Klatka schodowa wygląda jak spirala. Co ciekawe, pojawia się ona na wielu zdjęciach i pocztówkach z papieskiej stolicy.

Dodajmy, że podczas zwiedzania Muzeów Watykańskich obowiązkowo trzeba zobaczyć Kaplicę Sykstyńską! Jest to papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Właśnie tam znajduje się słynne dzieło Michała Anioła - malowidło, którego osobną częścią jest gigantyczny fresk ołtarzowy Sąd Ostateczny. W Kaplicy Sykstyńskiej obowiązuje całkowity zakaz fotografowania, a także nakazuje się podziwianie jej wnętrz w ciszy. Bilety do Muzeów Watykańskich można kupić na miejscu lub przez Internet.

Zobacz najpiękniejsze miejsca w Rzymie

Zatrzymano męża zaginionej Anety