Świadectwo z paskiem - tradycyjne wymagania
Polskie prawo reguluje, że świadectwem z wyróżnieniem jest dokument oznaczony nadrukowanym biało-czerwonym paskiem. Mogą go otrzymać uczniowie od czwartej klasy szkoły podstawowej do ostatniej klasy szkoły średniej. Trzeba jednak spełnić wymagania - średnia ocen co najmniej 4,75 i zachowanie bardzo dobre lub wzorowe.
Polecany artykuł:
Świadectwo z paskiem. Powód do dumy
Pojawienie się mediów społecznościowych sprawiło, że w ostatnich latach pod koniec czerwca wielu rodziców chwali się świadectwami swoich pociech w Internecie. Najczęściej radością dzielą się rodzice uczniów wyróżnionych biało-czerwonym paskiem. Pedagodzy i nauczyciele uczulają, by nie zapominać o pozostałych. Każdy rodzi się bowiem z innymi zdolnościami i różnym potencjałem. - Brak paska nie oznacza katastrofy - podkreślają. Ważne, że uczeń przez 10 miesięcy roku szkolnego pracował, na ile mógł i na ile potrafił.
Kolorowe świadectwa. Wyjątkowa akcja w szkołach
Jakub Tylman, pedagog i nauczyciel przedmiotów artystycznych, organizuje akcję "Kolorowe świadectwa". Zachęca wszystkie szkoły w Polsce do przyłączenia się do niej. Ma to być wsparcie dla uczniów, niekoniecznie wyłącznie ze względu na wyróżniające oceny. - Wiem, jak ważne jest doceniać za małe rzeczy! Bo dla nas często wydają się pozornie małe, a dla wielu największym osiągnięciem jaki mogli osiągnąć! Każdy jest ważny, wyjątkowy i zasługuje by dmuchać mu w skrzydła, a nie je podcinać! - przekonuje Tylman.
Kolorowe świadectwa. Na czym polega akcja?
W Publicznej Szkole Podstawowej w Śremie im. Kawalerów Orderu Uśmiechu każdy uczeń otrzymał dziś świadectwo z paskiem. - Każdy inne, ale każdy kolorowy! Nasza gala rodem gala Oskarów pozwoli każdemu wyjść na środek i poczuć się wyjątkowo! Niech 23 czerwca będzie festiwalem kolorowych świadectw! Jak je zrobić? To paski nakładki wykonane z tektury na białym papierowym podkładzie, do którego wsuwamy świadectwo - tłumaczy organizator akcji. Zachęca, by w przyszłości jak najwięcej szkół w Polsce do niej się przyłączyło.
W Śremie przygotowano paski w siedmiu różnych kolorach:
- pasek biało-czerwony: Świetnie mi idzie w nauce (standardowe świadectwo z wyróżnieniem);
- pasek niebieski: Wierzę w moją moc, ambitny uczeń;
- pasek zielony: Najlepiej wychodzi mi odpoczynek, WYSOKA FREKWENCJA;
- pasek pomarańczowy: Najbardziej radosny;
- pasek fioletowy: Magiczny uczeń - niemożliwe dla mnie nie istnieje, zawsze gotowy, by pomagać;
- pasek różowy: Dobry przyjaciel;
- pasek żółty: Jestem odważny, nietuzinkowy i turbo kreatywny.
"Pasek dla każdego ucznia". Akcja rodem z Cieszyna
Warto podkreślić, że świadectwa z kolorowymi paskami to nie nowość. Akcja "Pasek dla każdego ucznia" została zapoczątkowana przez Wiolettę Matusia, nauczycielkę i działaczkę edukacyjną z Cieszyna, w 2020 roku. To właśnie ona zaproponowała, by w taki sposób docenić wszystkich uczniów, ponieważ każdy z nich ma indywidualne zdolności, talenty i zainteresowania.