Mandat za klimatyzację w samochodzie! Jak to możliwe i ile wynosi kara?

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/5033181

Za korzystanie z klimatyzacji w samochodzie możesz dostać mandat!

2023-07-11 9:05

Upały w ostatnich tygodniach uderzyły z podwójną mocą i dają się one we znaki szczególnie podczas jazdy samochodem. Nie od dziś wiadomo, że jedynym wybawieniem kierowców i pasażerów jest klimatyzacja. Warto pamiętać przy tym o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć mandatu.

Mandat za klimatyzację w samochodzie, to nie żart, a całkiem poważna sprawa. Szczególnie teraz, gdy klima jest jedynym zbawieniem dla kierujących i pasażerów.Kiedy więc możemy otrzymać taki mandat i jak go uniknąć?

Mandat za klimatyzację w samochodzie - kiedy?

Policja może ukarać grzywną kierowcę, który używa klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie. Istnieje taka możliwość, a powodem jest... włączony silnik. Wiadomo, że klimatyzacja bez jego uruchomienia nie będzie działać. Funkcjonariusz może uznać, że nastąpiło złamanie art. 60 ust. 2 pkt 3, ustawy Prawo o ruchu drogowym czyli „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”. Mandat w takiej sytuacji wynosi 100 zł. Należy pamiętać, że taki postój nie powinien trwać dłużej jak minutę. Postój definiowany jest jako unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę.

To jednak nie koniec kar jakie może dostać kierowca. Zgodnie z przepisami za oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest włączony, możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Warto o tym pamiętać i np. w oczekiwaniu na bliskich nie wychodzić z auta kiedy silnik działa.

Mandaty za klimatyzację w samochodzie są według wielu zbyt wysokie. Akurat tak się składa, że polski przepis i mandaty nie są finalnie aż tak kosztowne. We Włoszech za pozostawienie zaparkowanego samochodu z włączonym silnikiem grozi kara od 218 do 435 euro. Nieco taniej jest w Szwajcarii, gdzie zapłacimy ok. 200 złotych. W Holandii możecie mieć włączony silnik w zaparkowanym samochodzie 24/7. Mandatu nie otrzymacie.

Warto pamiętać, że w ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze auta zaparkowanego w pełnym słońcu nagrzewa się do 47 stopni. Niektóre elementy wnętrza mogą osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę, np. fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza aż 69 stopni.

Przed wejściem do auta warto po prostu przewietrzyć samochód i otworzyć na chwilę drzwi lub okna.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

Zdałbyś egzamin na prawo jazdy 2023? Sprawdź!

Pytanie 1 z 10
Z jaką maksymalną prędkością możesz jechać mijając ten znak?
Quiz - znak drogowy